Aktuella tävlingar 2005
Följande
är ett urval av de tävlingar som orienteringssektionen rekommenderar.
Den
som vill se översikten med alla tävlingar kan som vanligt gå in på www.orientering.se ,
välja
”Tävlingar” och sedan söka.
Anmälan
ska normalt göras ca 2 veckor före tävlingsdag så det gäller att planera!
Efteranmälan
kan oftast göras intill 2-3 dagar före men då kostar det 50% extra vilket du
själv får betala.
Hur
anmäler jag mig?Du kan skriva upp dig på anmälningslistor som sitter uppe i Skidstugan
eller
göra
det själv på internet via ”klubben online” dit du kommer via TSOK´s hemsida; www.tsok.se .
Du
behöver då ett lösenord som du kan få från kansliet eller någon ledare.
Om
inget annat sägs så samåker vi oftast till varje tävling med samling på
NE-skolans parkeringsplats.
Se
annons under ”Klubbnytt” på ttela´s sportsidor, normalt på fredagar.
Egna
arrangemang är markerade med fet stil.
Budkavlar,
ev klubbresor med kursiv stil
OBS!
Tävlingsdistanserna har delvis nya namn fr o m i år:
Förr: Nu:
Sprint Sprint
Kort Medel
Klassisk Lång
Lång Ultralång
Natt Natt
Budkavle Budkavle
|
Ol-plan 2005 |
|
|
|
|
Datum/Dag |
Arrangör |
Typ |
Ort |
Anmälningsdag |
Anmärkning/Ansvarig |
Fredag 11 mars |
Natt |
Laholm |
01-mars |
|
|
Lördag 12 mars |
Medel |
Getinge |
01-mars |
|
|
Söndag 13 mars |
Budkavle |
Halmstad |
01-mars |
|
|
Helg 18-20 mars |
Natt,
medel, kavle |
Danmark |
12-feb |
Intresseanmälan,
reseansvarig utses |
|
Lördag 19 mars |
Medel |
Brastad |
10-mars |
|
|
Söndag 20 mars |
Lång |
Hamburgsund |
10-mars |
|
|
Torsdag 24 mars |
Natt |
Skara |
15-mars |
|
|
Lördag 26 mars |
Lång |
Helås |
15-mars |
|
|
Måndag 28 mars |
Medel |
Skidstugan |
15-mar |
Egen
tävling/Ungdom i TSOK-klass |
|
|
|
|
|
|
|
Helg
1-3 april |
Natt,Medel,
lång |
Tibro |
|
|
|
Fredag 8
april |
Natt |
Alingsås |
29-mars |
|
|
Lördag 9
april |
Sjövalla
FK |
Medel |
Göteborg |
|
|
Söndag 10
april |
Lång |
Göteborg |
|
|
|
Lördag 16
april |
Medel |
Falköping |
|
|
|
Söndag 17
april |
Lång |
Mölndal |
|
|
|
Torsdag
21 april |
Ungdom |
Götene |
|
|
|
Helg
23-24 april |
Budkavle |
Stockholm |
31
mars |
UK och
reseansvarig utses |
|
Lördag 23
april |
OK Räven |
Medel |
Hyssna |
|
|
Söndag 24
april |
Utby IK |
Lång |
Göteborg |
|
|
Lördag 30
april |
Stenungsunds
OK |
Lång |
Stenungsund |
|
|
|
|
|
|
|
|
Söndag
1 maj |
Ulricehamns
OK |
Lång |
Ulricehamn |
|
Klubbresa,
Ingår i VOF-Award |
Tisdag
3 maj |
TSOK |
SAKO |
Skidstugan |
|
Egen
tävling |
Torsdag 5
maj |
OK Orinto |
Medel |
Bollebygd |
|
|
Fredag 6
maj |
Mullsjö
SOK |
Medel |
Mullsjö |
|
|
Lördag 7
maj |
Åmåls OK |
Lång |
Åmål |
|
|
Söndag 8
maj |
Lidköpings
VSK |
Lång |
Lidköping |
|
|
Tisdag 10
maj |
OK Flundrehof |
SAKO |
Sjuntorp |
|
|
Tisdag 17
maj |
OK Gipen |
SAKO |
Lilla
Edet |
|
|
Söndag 22
maj |
Mariestads
FK |
Sprintbudkavle |
Mariestad |
|
|
Tisdag 24
maj |
TSK |
SAKO |
Slätthult |
|
|
Torsdag
26 maj |
TSOK
|
KM-kavle |
|
|
|
Tisdag
31 maj |
Vänersborgs
SK |
SAKO-kavlen |
Vänersborg |
|
Ungdomskommitten
ansvarar |
|
|
|
|
|
|
Söndag 5
juni |
IK
Gandvik |
Sprint |
Skara
Sommarland |
|
Ingår i
VOF-Award |
Söndag 12
juni |
OK Gipen |
Sprint
(Även GÄM?) |
Lilla
Edet |
|
|
Tisdag
14 juni |
TSOK |
Knotan |
|
|
Familjen
Hallén |
Helg 18-19 juni |
Jukola-kaveln |
|
Finland |
|
UK och
reseansvarig utses |
17-22 juli |
O-ringen |
|
Skillingaryd |
|
|
Fre-lör
29-30 juli |
IF
Hagen |
U-Budkavle |
Skövde |
|
UK och
reseansvarig utses |
Lördag
30 juli |
Istrums
SK |
Medel |
Skövde |
|
|
Söndag
31 juli |
Falköpings
AIK |
Lång |
Skövde |
|
|
Söndag
31 juli |
Linköping |
H43-kavlen |
Östergötland |
|
UK och
reseansvarig utses |
|
|
|
|
|
|
Lördag 6
aug |
OK
Skärmen |
GM +lång |
Högsäter |
|
|
Söndag 7
aug |
OK
Skogsmunken |
GM-kavle
+Medel |
Munkedal |
|
|
Söndag 14
aug |
Kungälvs
OK |
Lång |
|
|
|
Lördag 20
aug |
Hestra IF |
Medel |
Borås |
|
|
Söndag 21
aug |
IK Stern |
Lång |
Göteborg |
|
|
Onsdag
24 aug |
TSOK
|
GÄM-kavlen |
|
|
Egen
tävling |
Lördag
27 aug |
Främmestads
IK/Ryda SK |
DM-Medel |
Grästorp |
|
Ingår i
VOF-Award |
Söndag
28 aug |
Främmestads
IK/Ryda SK |
DM-kavle |
Grästorp |
|
UK och
reseansvarig utses |
|
|
|
|
|
|
Fredag
2 sep |
Skene
SoIS |
DM-natt |
Skene |
|
|
Lördag
3 sep |
Rydboholms
SK |
DM-Sprint |
Rydboholm |
|
|
Söndag
4 sep |
Kinnaströms
SK |
DM-Lång |
Kinna |
|
Ingår
i VOF-Award |
Lördag 10
sep |
Kungälvs
OK |
GÄM-lång |
|
|
|
Söndag 11
sep |
Uddevalla
IS / Herrestads AIF |
Lång |
Uddevalla |
|
|
Helg
17-18 sep |
Lidköpings
VSK Bacho cup |
Ungdom |
Lidköping |
|
|
Söndag 18
sep |
Lerums
SOK |
Lång |
Lerum |
|
|
Söndag
25 sep |
OK
Skogshjortarna |
Lång |
Alingsås |
|
KM, Ingår i VOF-Award |
Fredag 30
sep |
Istrums
SK |
Natt |
Axevalla |
|
|
|
|
|
|
|
|
Söndag 2
okt |
Vänersborgs
SK |
DM
Ultralång+ lång |
Vänersborg |
|
|
Helg 8-9 okt |
25-manna |
Budkavle |
Stockholm |
|
UK och
reseansvarig utses |
Söndag 9
okt |
Tidaholms
SOK Sisu |
Lång |
Tidaholm |
|
|
Lördag 15
okt |
OK
Kullingshof |
Budkavle |
Vårgårda |
|
|
Söndag 16
okt |
Ljungskile
FK |
Lång |
Ljungskile |
|
|
Onsdag 19
okt |
OK
Skogsvargarna |
GÄM-natt |
Vargön |
|
KM |
Lördag 22
okt |
IFK
Göteborg |
Budkavle |
Göteborg |
|
|
Söndag 23
okt |
GMOK |
Medel |
Göteborg |
|
|
Helg 29-30 okt |
Bornholm
open |
|
Bornholm |
|
Klubbresa
, reseansvarig utses |
|
|
|
|
|
|
Söndag 6
nov |
Hylte OK |
Hyltes
2-mil |
Halland |
|
|
Lördag 12
nov |
Uddevalla
OK |
Patrull |
Uddevalla |
|
|