Idre 3-dag etapp 2 2003-06-26   Banläggare: Bo Lindwall
D21E  3080 m                                           53   63   65   60   59      81   83   47   94   96     100          Starttid
                 Sträcklängder:                       462  200  231  275  125     538  225  212  262  213     237  100
  1 Tina Junegard      Tullinge SK           26.15   4.48 3.27 2.18 3.14 0.59    3.33 1.42 2.16 1.32 1.06    0.59 0.21    10.44    
  2 Anette Granstedt   IK Hakarpspojkarna    27.35   4.31 1.54 2.39 4.58 1.06    3.42 1.59 2.13 1.49 1.14    1.07 0.23    11.23    
  3 Anna Envall        IK Hakarpspojkarna    27.48   5.16 2.05 2.31 2.39 1.12    4.46 2.48 1.57 2.00 1.14    1.00 0.20    11.32    
  4 Annika Lundström   Sundbybergs IK        28.49   5.10 2.05 2.25 3.01 2.25    4.05 2.16 2.24 1.57 1.40    1.00 0.21    11.08    
  5 Laila B Höglund    FK Herkules           29.26   4.46 4.40 2.51 3.44 1.07    3.56 1.38 2.08 2.05 1.12    0.58 0.21    11.02    
  6 Yvonne Fjordside   Sävedalens AIK        29.52   4.59 2.29 3.42 3.21 1.45    5.01 1.57 2.06 1.46 1.18    1.05 0.23    10.41    
  7 Sofia Karlsson     Tullinge SK           30.10   5.30 2.20 2.53 3.34 1.20    4.41 2.03 2.22 2.11 1.40    1.13 0.23    11.14    
  8 Annika Östman      Sävedalens AIK        31.09   5.37 2.03 3.29 3.44 1.28    5.39 1.55 2.16 2.10 1.22    1.04 0.22     9.35    
  9 Johanna Gunnarsson Kristinehamns OK      33.15   6.28 2.13 3.08 3.05 1.13    6.23 3.05 2.36 1.43 1.50    1.09 0.22    10.38    
 10 Sara Lundblad      Tullinge SK           34.38   8.32 2.19 4.00 3.51 1.11    5.15 1.56 2.14 2.07 1.36    1.15 0.22    10.56    
 11 Carina Svensson    Eksjö SOK             34.39   8.04 2.45 2.38 4.30 1.17    4.35 3.39 2.10 1.54 1.27    1.14 0.26    10.50    
 12 Anna Ställberg     Tullinge SK           35.38   6.04 2.12 3.03 2.53 4.04    3.57 5.07 2.16 3.16 1.15    1.07 0.24    11.20    
 13 Sara Grenmark      Sundbybergs IK        35.42   5.08 1.58 3.08 2.43 2.42    4.06 1.59 2.10 4.50 4.45    1.46 0.27     9.55    
 14 Anna Garin         Strängnäs-Malmby Ori  41.50   8.20 1.46 8.18 3.32 1.21    5.17 5.05 2.34 2.31 1.20    1.15 0.31    11.05    
 15 Anna Bigsten       FK Herkules           44.15  17.40 3.10 3.44 3.10 1.17    4.16 3.07 2.21 2.23 1.25    1.18 0.24    11.17    
 16 Sara Olsson        FK Herkules           44.19   6.25 4.59 2.59 4.51 1.30    5.41 3.21 4.43 3.38 4.21    1.24 0.27    10.59    
 17 Elisabet Enmark    Gävle OK              44.46   5.30 5.07 3.17 4.58 1.21    4.05 2.25 9.28 3.56 1.42    2.09 0.48    10.53    
 18 Malin Svensson     Söders SOL            45.08   6.4911.37 3.21 4.08 1.27    5.18 3.32 2.41 2.44 1.41    1.22 0.28    11.11    
 19 Caroline Wilbois   Tullinge SK           56.45  10.55 2.42 5.5610.00 2.03    5.01 9.33 3.47 2.49 2.02    1.32 0.25    10.27    
Fel Linn Axelsson      Domnarvets GOIF       48.26   6.15 7.35 2.55              6.46                            11.10    11.26    Felst, sprungit fel bana 
Fel Natalie Egli       Söders SOL            48.47  14.02 3.17           1.47    5.52 7.39 3.21 2.10 1.47    1.20 0.30     9.45    Fel: 65 saknas 
Utg Johanna Ring       IFK Lidingö           59.50  14.12 6.49 3.47 3.36 1.28    7.56 7.45                   1.39 0.30     9.38    Utg:54,94.. saknas 
EjS Annika Påhlstorp   Stora Tuna IK        
EjS Emelie Holmström   IK Gandvik           

D18E 3006 m 53 63 65 60 59 81 83 54 94 96 100 Starttid Sträcklängder: 462 200 231 275 125 538 225 175 225 213 237 100
  1 Johanna Östlin        Linköpings OK         35.33   5.47 2.41 3.58 3.18 1.35    5.38 2.18 1.54 4.48 1.57    1.16 0.23    10.12    
  2 Sofie Johansson       Tierps SOK            42.42   5.21 2.01 3.29 7.36 1.18   11.25 3.22 2.52 2.02 1.47    1.07 0.22    10.09    
  3 Linda Berg            Bromma-Vällingby SOK  43.01   5.24 6.58 4.01 8.23 1.29    5.10 2.47 3.55 1.50 1.25    1.14 0.25    10.15    
  4 Marie Therese Persson Södertälje-Nykvarn    53.31   8.06 2.23 3.54 4.00 1.45   12.08 7.19 7.19 2.29 2.23    1.21 0.24    10.06    
  5 Frida Engqvist-Norman Södertälje-Nykvarn    69.59  25.59 8.28 5.11 7.18 4.40    7.59 2.45 2.21 1.38 1.45    1.30 0.25    10.03    

H21E 3787 m 51 65 76 73 72 70 77 54 94 96 100 Starttid Sträcklängder: 612 313 287 275 250 250 225 812 213 212 238 100
  1 Lars Åkerman       Malungs OK Skogsmård  26.13   4.58 3.11 1.52 1.59 2.00    2.02 1.45 5.11 1.00 1.00    0.56 0.19    11.28    
  2 Per Öberg          OK Hällen             26.35   4.59 3.07 1.55 1.51 1.48    2.03 1.46 5.55 1.00 1.06    0.47 0.18    11.37    
  3 Fredrik Norman     Tullinge SK           28.23   7.16 2.48 1.47 1.59 2.11    2.04 1.37 5.36 1.07 0.52    0.48 0.18    11.19    
  4 Peter Öberg        OK Hällen             29.31   4.44 2.53 2.09 2.05 2.01    1.54 2.19 7.54 1.06 1.07    0.59 0.20    10.19    
  5 Torbjörn Lännevall OK Roslagen           29.47   5.51 3.07 2.13 2.08 2.16    2.07 1.39 7.07 1.04 1.05    0.51 0.19    11.34    
  6 Niklas Löwegren    Stora Tuna IK         30.14   7.37 3.18 2.12 1.55 2.14    2.13 2.02 5.24 1.02 0.59    0.56 0.22    10.31    
  7 Kalle Dahlin       Leksands OK           30.18   4.56 3.00 2.05 1.55 1.52    2.12 3.06 7.57 1.05 0.59    0.54 0.17    11.13    
  8 Mats Hellstadius   Södertälje-Nykvarn    30.26   5.37 4.31 2.09 2.44 2.07    2.01 1.39 5.58 1.12 1.10    0.56 0.22    11.25    
  9 Johnny Junegard    Tullinge SK           31.42   6.09 3.13 2.13 2.09 2.05    2.40 1.45 7.18 1.16 1.18    1.12 0.24    10.43    
 10 Sven Olsson        Leksands OK           31.46   5.18 3.22 2.22 2.56 2.13    2.10 2.22 7.11 1.14 1.12    1.09 0.17    10.22    
 11 Erik Thorsson      Tullinge SK           32.01   7.00 3.22 1.58 2.13 2.20    2.19 2.59 6.05 1.05 1.30    0.51 0.19    11.31    
 12 Jonas Martner      Tolered-Utby OL       32.21   5.48 3.03 5.29 1.49 2.32    2.39 1.42 5.44 1.19 1.00    0.56 0.20    10.37    
 13 Andreas Davidsson  OK Klemmingen         32.39   5.23 3.16 3.20 2.10 2.18    2.24 1.54 8.27 1.05 1.09    0.56 0.17    10.16    
 14 Anders Hedman      OK Hällen             33.12   4.58 4.54 2.13 1.55 2.18    4.56 1.44 6.48 1.08 1.10    0.50 0.18    11.22    
 15 Jon Andersson      IFK Göteborg          33.30   5.27 3.25 2.21 2.07 3.21    2.48 1.50 8.35 1.06 1.04    1.02 0.24    10.28    
 16 Johan  Israelsson  IFK Moras OK          33.41   9.15 3.18 2.16 1.57 2.26    2.15 1.49 6.37 1.17 1.11    1.00 0.20    11.04    
 17 Martin Hogedal     OK Orion              33.58   5.21 3.27 2.18 2.04 2.22    3.06 3.44 7.15 1.47 1.17    0.59 0.18    10.55    
 18 Isak Bergman       Bredaryds SOK         34.23   6.26 3.45 2.12 2.17 2.11    2.14 3.47 7.20 1.24 1.24    1.02 0.21    10.10    
 19 Jon Peterson       IK Hakarpspojkarna    36.20   6.35 3.19 4.10 2.56 2.25    2.34 1.48 7.57 1.52 1.19    1.05 0.20    11.16    
 20 Henrik Hellman     OK Södertörn          37.21   6.06 3.41 2.45 2.17 2.10    2.22 2.0911.55 1.25 1.11    1.03 0.17    11.10    
 21 Henrik Eriksson    Linköpings OK         39.13  13.13 3.02 2.40 1.56 2.11    2.05 1.39 8.13 1.47 1.09    0.58 0.20    10.46    
 22 Per-Ove Kivisäkk   Tullinge SK           40.29   9.30 3.24 2.22 2.20 2.21    2.37 3.18 9.19 2.21 1.30    1.05 0.22    10.25    
 23 Stefan Hellberg    Sundbybergs IK        53.04  12.42 3.35 2.45 2.35 2.35    2.34 2.3916.10 4.35 1.19    1.12 0.23    10.34    
Fel Anders Dalin       Leksands OK            8.55                                                                3.10    10.50:52 Felst, sprungit fel bana 
Fel Christer Nygren    IF Tor                29.19  12.11                                            0.53         2.54     9.58    Felst, sprungit fel bana 
Fel Philip von Rosen   Bromma-Vällingby SOK  30.09   8.48                                                    1.26 0.29    11.01    Felst, sprungit fel bana 
Fel Stephen Palmer     Malungs OK Skogsmård  36.20  10.17 3.04 2.29 1.58 2.10    2.04 1.44 8.06 2.00 1.07         1.21    10.49    Fel: 100 saknas 
Utg Bjarne Bäcklund    IFK Göteborg          47.52   5.12 3.32 2.1011.27 2.35    2.15 2.58                        0.30    10.13    Utg:54,94.. saknas 
EjS Björn  Ljunggren   Söders SOL           
EjS Jacob Svensson     OK Pan-Kristianstad  
EjS Robbin Kantarp     OK Hällen            

H20E 3342 m 51 65 70 71 78 104 54 94 96 100 Starttid Sträcklängder: 612 313 437 125 244 400 450 212 212 237 100
  1 Ulf Troeng     Dalaportens OL  28.29   5.12 4.03 3.31 0.51 1.31    3.28 6.16 1.09 1.14 0.57    0.17    10.04    
  2 Johan Axelsson Tierps SOK      43.59   6.45 5.20 4.42 1.01 1.54    3.1615.19 2.48 1.17 1.11    0.26    10.07    

H18E 3342 m 51 65 70 71 78 57 54 94 96 100 Starttid Sträcklängder: 612 313 437 125 244 450 400 212 212 237 100
  1 William Lind     OK Landehof           28.39   5.22 3.16 3.37 0.55 2.08    4.16 5.51 1.04 1.00 0.52    0.18    10.29    
  2 David Runemalm   Nybro OK              33.30   5.59 3.47 3.56 1.22 2.11    6.37 5.42 1.35 1.04 0.57    0.20    10.23    
  3 Gustaf Goth      Kvarnsvedens GOIF     37.11   6.28 3.17 3.36 1.09 1.31   13.10 3.49 1.34 1.22 0.57    0.18    10.08    
  4 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK        39.23  10.39 3.11 5.55 2.13 3.45    5.58 3.51 1.51 0.53 0.52    0.15    10.17    
  5 Thomas Eek       Köping-Kolsva OK      42.51  10.34 3.58 5.33 1.42 3.12    8.22 5.09 1.25 1.24 1.09    0.23    10.32    
  6 Henrik Wiklund   Bromma-Vällingby SOK  52.41   7.48 8.41 6.46 1.36 3.25    6.1610.39 2.31 2.27 1.58    0.34    10.05    
Fel Klas Englund     Sundbybergs IK        22.47                                                           1.22    10.02    Felst, sprungit fel bana 
Utg Mattias Jonsson  Nybro OK              43.11   8.39                                                   34.32    10.26    Utg:65,70.. saknas 
EjS Mattias Jonsson  Nybro SK             
EjS Anders Håkansson IFK Hedemora OK      
EjS Nils Björke      Söders SOL           
EjS Nicklas Wargbo   IFK Hedemora OK      

D10 1712 m 34 35 37 38 40 41 100 Starttid Sträcklängder: 150 287 275 75 525 125 175 100
  1 Moa Enmark         Gävle OK           17.35   3.56 4.22 2.23 0.59 3.22    1.08 1.01 0.24    10.21    
  2 Mathilda Holmström OK Ravinen         19.33   3.51 3.32 2.44 1.10 4.14    2.29 1.08 0.25    10.33    
  3 Frida Blom         Rehns BK           19.48   2.24 3.58 4.23 1.57 3.48    1.33 1.20 0.25    10.30    
  4 Sally Jensen       Köping-Kolsva OK   20.51   4.50 3.24 3.05 0.37 5.07    1.55 1.24 0.29    10.36    
  5 Karolina Goth      Kvarnsvedens GOIF  26.00   5.16 5.48 3.33 2.13 5.23    1.49 1.22 0.36    10.39    
  6 Sofia  Kummel      FK Herkules        32.30   8.08 4.29 4.21 2.04 7.07    3.26 2.27 0.28    10.24    
  7 Kajsa Spetz        Ulricehamns OK     43.40  10.52 9.30 5.21 2.24 9.55    2.28 2.16 0.54    10.20    
EjS Sara Österholm     Trosabygdens OK   

D12 2076 m 31 39 32 33 36 34 41 100 Starttid Sträcklängder: 212 175 238 225 363 375 213 175 100
  1 Tove Alexandersson  Stora Tuna IK         18.02   2.04 1.34 2.14 1.41 3.17    2.39 3.08 1.00 0.25    10.14    
  2 Caisa Grape         Stora Tuna IK         18.34   2.06 1.30 2.19 1.42 4.30    3.12 1.56 0.57 0.22    10.18    
  3 Julia Schneider     FK Herkules           26.07   4.33 1.58 2.51 2.21 5.34    5.16 2.05 1.04 0.25    10.08    
  4 Caroline Eriksson   Strängnäs-Malmby Ori  27.25   3.24 6.26 2.54 2.14 4.10    4.39 2.12 1.00 0.26    10.30    
  5 Elin Sundqvist      Tullinge SK           27.51   2.34 2.01 3.28 2.46 4.53    8.38 2.10 0.57 0.24    10.06    
  6 Linnea Nord         Trosabygdens OK       28.07   3.49 3.04 3.26 2.08 4.54    7.15 2.06 1.03 0.22     9.46    
  7 Julia Bergström     Nyköpings OK          28.13   4.43 1.40 8.25 2.00 4.06    4.04 1.42 1.07 0.26    10.28    
  8 Gabriella Holmström OK Ravinen            29.11   3.25 3.21 7.15 1.42 4.24    5.12 2.29 1.02 0.21    10.10    
  9 Karin Pettersson    Nyköpings OK          29.51   4.10 2.00 4.10 2.33 4.56    7.34 2.51 1.06 0.31    10.16    
 10 Jannie Östergård    Strängnäs-Malmby Ori  31.32   6.58 1.32 8.17 2.10 4.09    4.38 2.17 1.02 0.29    10.26    
 11 Karin Johansson     FK Herkules           33.44   2.33 8.14 8.15 2.18 4.02    4.45 2.11 0.57 0.29    10.24    
 12 Pernilla Blom       Rehns BK              35.04   2.42 4.36 6.25 3.26 9.32    4.52 2.13      1.18    10.20    Fel: 100 saknas 
 13 Inda Garin          Strängnäs-Malmby Ori  88.28   2.42 2.1567.16 2.20 5.36    4.29 2.07 1.15 0.28    10.22    
EjS Jennie Hasselgren   Järbo OK             

D14 1943 m 39 103 43 84 85 95 92 100 Starttid Sträcklängder: 375 112 175 413 131 175 275 187 100
  1 Jenny Bengtsson     Långhundra IF         18.38   3.38 2.05 2.41 4.46 1.03    1.23 1.53 0.49 0.20    10.37    
  2 Johanna Lännevall   OK Roslagen           20.28   3.52 2.14 3.03 4.18 2.11    1.28 2.01 0.59 0.22    11.01    
  3 Sara Garpenlund     KFUM Örebro           20.46   3.30 1.38 4.46 5.22 1.11    1.24 1.44 0.52 0.19    10.58    
  4 Katarina Gustafsson Strängnäs-Malmby Ori  22.26   3.26 5.39 3.08 4.20 1.16    1.32 1.48 0.55 0.22    11.04    
  5 Elin Holmström      OK Roslagen           24.23   3.55 1.50 2.30 8.17 1.06    1.49 3.25 1.09 0.22    10.46    
  6 Sanna Österholm     Trosabygdens OK       25.52   4.22 2.29 5.46 5.18 1.39    2.23 2.28 1.07 0.20    10.55    
  7 Jessica Dickfors    Dalaportens OL        27.22   3.43 1.54 5.03 8.51 1.05    1.49 3.24 1.12 0.21    10.43    
  8 Angelica Rask       OK Enen               30.06   3.36 1.12 5.2314.03 1.14    1.24 1.49 1.00 0.25    10.49    
  9 Lisa Karlsson       Länna IF              30.20   4.14 6.04 8.58 4.25 1.17    1.34 2.17 1.06 0.25     9.55    
 10 Astrid Larsson      Länna IF              35.09   4.14 8.06 9.08 4.50 1.36    1.56 3.52 1.03 0.24     9.53    
 11 Emelie Östergård    Strängnäs-Malmby Ori  37.34  13.11 1.56 3.51 9.45 1.15    2.58 3.17 0.58 0.23    10.34    
 12 Elin Lind           Tierps SOK            40.38  15.55 2.16 4.16 9.25 1.48    2.10 3.16 1.08 0.24    10.31    
 13 Natalie Eriksson    Strängnäs-Malmby Ori  41.50   4.48 7.2211.34 8.39 1.12    3.02 3.26 1.21 0.26    11.07    
 14 Matilda Thorén      Vänersborgs SK        53.22   6.15 2.4520.1210.06 3.09    3.48 4.15 2.30 0.22    10.40    
EjS Annika  Helgesen    Järbo OK             

D16 2163 m 43 49 82 55 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 325 475 275 375 200 238 175 100
  1 Julia Thorén      Vänersborgs SK    22.28   3.30 5.55 2.52 3.52 3.00    2.12 0.49 0.18    10.56    
  2 Elin Pettersson   Täby Orientering  23.09   4.19 8.04 2.39 3.42 1.34    1.41 0.50 0.20    11.08    
  3 Sofia Larsson     Hestra IF         26.18   3.44 6.23 3.43 5.01 3.57    2.12 0.58 0.20    10.47    
  4 Joanna Larsson    Bredareds IF      28.33   3.52 6.55 4.22 6.57 3.12    1.53 0.59 0.23    10.50    
  5 Emma Johansson    Tierps SOK        29.10  11.06 5.56 2.37 4.16 2.33    1.32 0.50 0.20    11.02    
  6 Malin Sundqvist   Tullinge SK       31.36   4.2513.55 3.05 4.02 2.07    2.36 1.03 0.23    10.44    
  7 Linn Rönnols      Täby Orientering  31.37   5.0610.09 2.54 4.38 4.19    2.48 1.13 0.30    11.05    
  8 Annelie Isaksson  OK Roslagen       54.39  14.0413.49 4.1612.46 5.40    2.38 1.05 0.21    10.59    
Fel Josefin Bengtsson Långhundra IF     32.28   6.10                                 26.18    10.53    Felst, sprungit fel bana 

D18 2663 m 56 43 79 67 48 55 87 92 100 Starttid Sträcklängder: 275 138 456 150 594 300 238 225 187 100
  1 Linda Grape Länna IF  63.27   7.52 4.0610.48 3.2923.04    6.07 3.28 3.03 1.05 0.25       10.02    

D21 2494 m 44 105 80 48 47 101 96 100 Starttid Sträcklängder: 369 262 225 563 225 225 275 250 100
  1 Maria Krafft-Helgesson Hestra IF           26.25   4.55 2.58 2.35 7.31 3.15    1.49 1.50 1.10 0.22    10.07    
  2 Sara Björnberg         KFUM Örebro         27.41   5.20 3.19 3.17 7.28 2.50    2.11 1.46 1.09 0.21    10.01    
  3 Louise Rundkvist       IK Hakarpspojkarna  28.33   4.36 3.39 3.11 7.38 3.11    2.33 2.06 1.15 0.24    10.10    
  4 Annika Bygdén          Södertälje-Nykvarn  32.52   7.04 3.45 3.17 8.26 3.16    2.32 2.18 1.38 0.36    10.13    
  5 Lena Högrell           Jönköpings OK       34.44   9.59 5.27 2.50 7.01 2.35    2.21 2.40 1.29 0.22    10.16    
  6 Therese Holmström      IK Gandvik          44.24   6.56 5.49 4.19 9.07 9.51    3.07 2.29 2.13 0.33    10.19    
  7 Annika Westh           Tibro AIK SOK       46.42  13.5410.33 2.4910.31 2.35    2.14 2.26 1.17 0.23    10.04    

D21L 2633 m 56 43 80 67 48 55 87 92 100 Starttid Sträcklängder: 275 138 425 150 594 300 238 225 188 100
  1 Sofia Heldt          Södertälje-Nykvarn  27.53   2.21 1.40 6.12 2.15 6.23    3.06 3.25 1.11 0.55 0.25       10.11    
  2 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK         29.36   2.38 2.20 5.53 3.04 7.29    3.33 1.52 1.26 0.56 0.25       10.14    

D21M 2032 m 103 104 97 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 425 231 494 163 306 313 100
  1 Johanna Hallqvist Nitta IF              29.31   6.19 5.17 6.24 4.49 3.42    2.28 0.32    10.42    
  2 Gith Eriksson     Strängnäs-Malmby Ori  30.30   7.06 4.59 8.05 2.34 4.29    2.44 0.33     9.53    
  3 Karin Rosén       OK Alferna            36.31   8.29 8.2610.00 2.18 4.11    2.44 0.23    10.45    
  4 Helena Hallin     Dalaportens OL        41.53  11.50 7.3713.00 1.56 4.41    2.24 0.25    11.08    
  5 Veronika Spetz    Nitta IF              45.49  12.35 5.11 9.3010.34 5.14    2.17 0.28    10.36    
  6 Sussie Lindh      Dalaportens OL        58.12  11.50 4.4731.08 2.53 4.18    2.44 0.32    10.51    

D35 2663 m 56 43 79 67 48 55 87 92 100 Starttid Sträcklängder: 275 138 456 150 594 300 238 225 187 100
  1 Carina Sundbüe          Strängnäs-Malmby Ori  27.22   2.22 1.43 6.07 2.10 6.43    3.49 1.52 1.20 0.53 0.23       10.11    
  2 Margareta Löwegren      Stora Tuna IK         29.29   2.49 2.18 6.14 2.45 7.21    3.26 1.51 1.26 0.56 0.23       10.14    
  3 Anette Palm             Hjs-Vansbro OK        29.37   3.48 1.58 7.13 1.50 6.37    3.35 1.50 1.29 0.57 0.20        9.36    
  4 Lotta Ljungåker         Malungs OK Skogsmård  30.02   2.47 1.58 7.02 2.08 7.34    3.18 1.57 1.47 1.06 0.25       10.00    
  5 Marie Bergström         Nyköpings OK          41.57   4.05 3.16 7.49 4.42 8.50    7.24 2.30 1.56 1.02 0.23       10.20    
  6 Ann-Charlotte Johansson IFK Göteborg          45.17   5.23 2.48 6.14 3.19 8.20   12.04 3.55 1.34 1.12 0.28       11.25    
  7 Ann-Kristin Spetz       Ulricehamns OK        45.24   4.21 5.12 9.43 2.4511.43    4.57 2.43 2.20 1.09 0.31       10.30:59 För tidig nollning   0.0-
  8 Anna Backlund           OK Södertörn          48.56   5.14 1.4216.14 1.57 8.57    5.34 5.13 2.03 1.27 0.35       10.08    
  9 Lena Gumaelius          Sundbybergs IK        50.40   4.47 4.5411.50 2.4310.03    8.19 4.25 1.55 1.16 0.28        9.40    
Fel Tina Helgman            OK Hammaren           84.21  12.43 2.3720.0310.4611.04              2.13 1.42 0.28       10.29    Fel: 55 saknas 

D35M 2032 m 103 104 97 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 425 231 494 163 306 313 100
  1 Lotta  Stenström Strängnäs-Malmby Ori  38.09  11.53 4.31 9.50 2.22 7.12    1.56 0.25    10.18    
  2 Karina Wahl      IK Vista              39.45  13.32 6.16 7.51 4.11 5.04    2.17 0.34    10.30    
  3 Helena Andersson Kinnaströms SK        43.15   7.41 5.5718.15 3.18 5.12    2.28 0.24    10.21    
  4 Ingela Larsson   Hestra IF             45.15  11.1012.0410.59 3.34 4.47    2.16 0.25    11.24    
  5 Anette Klockar   IFK Moras OK          45.52   9.1216.42 7.56 3.54 5.16    2.20 0.32    10.24    

D40 2663 m 56 43 79 67 48 55 87 92 100 Starttid Sträcklängder: 275 138 456 150 594 300 238 225 187 100
  1 Kristina Runemalm   Nybro OK              33.43   3.02 2.05 6.31 3.02 7.39    6.21 2.05 1.36 0.57 0.25       10.59    
  2 Anne Udd            Kinnaströms SK        34.14   2.57 2.20 7.27 2.46 8.55    4.17 2.19 1.39 1.06 0.28       11.02    
  3 Helen Glännefors    Söders SOL            34.19   4.08 2.03 7.15 4.26 7.42    3.43 1.53 1.46 0.58 0.25       11.17    
  4 Lena Nord           Trosabygdens OK       35.09   3.23 2.52 8.46 3.43 7.17    3.49 2.07 1.43 1.03 0.26        9.55    
  5 Marie Högstrand     OK Räven              38.03   3.05 2.01 6.36 2.4112.21    3.24 4.57 1.34 0.59 0.25       10.56    
  6 Lena Sandgren       OK Orion              38.26   3.14 7.17 8.17 3.03 7.44    3.42 2.05 1.44 0.58 0.22       10.53    
  7 Carina Hill         Tumba-Mälarhöjden OK  39.06   3.37 2.11 7.37 2.0911.56    5.14 2.29 2.03 1.18 0.32       10.38    
  8 Helena Larsson      Hestra IF             44.49   3.46 3.02 8.18 3.1010.52    6.23 5.16 2.05 1.26 0.31       10.44    
  9 Pia Boudrie         Väsby OK              45.00   5.18 2.0710.57 5.45 9.34    5.14 2.41 1.44 1.10 0.30       10.47    
 10 Maria Lännevall     OK Roslagen           45.40   4.34 3.53 9.28 2.3310.25    4.48 5.34 2.09 1.43 0.33       11.08    
 11 Lisbeth Bergagård   Tolered-Utby OL       46.41   3.09 4.1613.12 2.5311.34    5.13 2.30 2.06 1.17 0.31       11.05    
 12 Helle Petersen      OK Öst, Danmark       60.24   3.49 5.05 8.45 6.16 8.53   19.24 4.03 1.51 1.48 0.30       11.11    
Utg Karin Östlin        Björkfors GOIF        25.51   9.34 2.49                             2.19 1.27 0.40       10.50    Utg:79,67.. saknas 
Utg Ann-Sofie Johansson FK Herkules           37.35                                    2.55 2.23      3.40       10.41    Utg:56,43.. saknas 

D40M 2032 m 103 104 97 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 425 231 494 163 306 313 100
  1 Madeleine Andersson Säterbygdens OK       31.43   8.55 4.51 9.06 2.28 3.58    1.59 0.26     9.45    
  2 Irma Eriksson       Strängnäs-Malmby Ori  43.06   8.29 7.1214.10 2.58 6.33    3.09 0.35    11.04    
  3 Åsgerd Bergman      OK Tranan             44.29   9.1411.4010.53 3.27 6.00    2.47 0.28    10.06    
  4 Eva Bosröm          Nynäshamns OK         70.58  12.1110.4428.22 6.07 8.25    4.16 0.53    10.03    
  5 Unni Herrebröden    OK Öst, Norge         73.35  11.5910.5337.38 4.22 5.16    2.50 0.37    10.09    

D45 2132 m 103 105 104 47 101 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 175 181 381 225 213 238 188 100
  1 Birgitta Jansson     Garphyttans IF        26.29   5.59 2.58 2.40 5.59 2.47    2.28 2.11 1.03 0.24    11.09    
  2 Inga-Lill Andersson  Midälva OK            29.44   5.50 3.12 2.33 7.43 2.18    4.02 2.15 1.17 0.34    11.15    
  3 Eva Andreasson       Borås GIF             37.28   7.56 4.42 3.26 7.34 2.51    6.26 2.45 1.19 0.29    11.05    
  4 Britt-Mari Forsgren  OK Tisaren            39.39   6.10 3.19 2.34 5.1716.44    1.54 2.13 1.02 0.26    11.17    
  5 Yvonne Carlsson      Köping-Kolsva OK      40.28   6.14 5.42 2.45 8.17 6.45    7.03 2.19 0.58 0.25    11.13    
  6 Mervi Eronen         Strängnäs-Malmby Ori  42.41   8.04 5.46 2.39 8.34 6.36    7.09 2.22 1.04 0.27    11.11    
  7 Anna-Lena Mårtensson Strängnäs-Malmby Ori  46.26  12.22 5.31 2.29 8.47 6.49    6.40 2.19 1.04 0.25    11.07    

D50 2132 m 103 105 104 47 101 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 175 181 381 225 213 238 188 100
  1 Gunilla Hogedal     Vänersborgs SK  26.41   4.45 5.08 2.10 4.39 1.59    4.49 1.51 0.57 0.23    10.27    
  2 Karin Öberg         OK Hällen       28.56   4.53 2.51 2.29 8.13 2.01    4.58 2.03 1.03 0.25    10.25    
  3 Lena Hedman         Vandrarringen   29.49   7.26 3.43 2.42 5.50 2.55    2.49 2.41 1.13 0.30    10.21    
  4 Karin Axelsson      Finspångs SOK   30.47   6.15 3.19 2.24 8.16 2.24    4.33 2.02 1.05 0.29    10.23    
  5 Lena Jansson        Arboga OK       31.52  11.48 3.36 2.10 3.47 3.27    3.54 1.47 0.58 0.25    10.33    
  6 Ann-Marie Holmström IK Gandvik      32.00   7.43 2.40 2.32 6.29 3.25    4.52 2.53 1.03 0.23    10.35    
  7 Gunbritt Thorén     Vänersborgs SK  39.37   7.2110.00 2.25 7.23 5.06    3.09 2.31 1.14 0.28    10.31    
  8 Lisbeth Damsgaard   Randers OK      52.46   6.5011.04 2.3015.33 3.19    8.20 2.42 1.55 0.33    10.19    
EjS Kerstin Engstrand   Rehns BK       

D55 2132 m 103 105 104 47 101 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 175 181 381 225 213 238 188 100
  1 Harriet Gunnarsson Storviks IF      35.06   6.04 3.41 2.59 6.53 5.17    5.45 2.47 1.12 0.28    10.09    
  2 Kerstin Johansson  OK Mark          35.12  13.36 2.55 2.51 6.07 2.48    3.20 2.05 1.03 0.27    10.15    
  3 Kerstin Spetz      Nitta IF         39.49   6.19 5.02 2.45 6.12 2.57    9.05 5.38 1.20 0.31    10.07    
  4 Ewa Nordlund       Länna IF         41.27   8.09 5.48 3.33 9.59 3.43    4.56 3.02 1.43 0.34    10.05    
  5 Ingrid Carlstedt   Sävedalens AIK   50.05   9.21 4.28 4.0014.37 3.49    8.24 3.31 1.24 0.31    10.01    
  6 Karin Bergman      Lunds OK         51.14   9.38 7.51 4.3912.17 4.27    5.00 4.33 2.12 0.37    10.03    
  7 Ros-Mari Karlsson  Nybro OK         56.00  30.0321.57 4.2730.05 6.31    5.32 3.18 1.15 0.34     9.24    
EjS Ulla Lansner       Säterbygdens OK 

D60 2087 m 43 50 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 312 388 100 275 300 300 312 100
  1 Lena Leandersson    Älvdalens IF  24.38   4.43 5.38 2.00 3.34 3.16    3.19 1.44 0.24    10.33    
  2 Ann-Mari Nylin      OK Motala     39.09   6.2811.24 3.23 4.40 4.54    5.08 2.39 0.33    10.48    
  3 Solveig Dillman     Hammarby IF   39.50  13.2311.48 1.39 3.29 4.08    2.53 1.59 0.31    10.22:55 För tidig nollning   0.0-
  4 Maj Bodin           OK Alferna    44.56  13.12 7.37 3.07 4.50 5.55    5.38 3.50 0.47    10.27    
  5 Ann-Margret Persson Gävle OK      45.51  14.58 6.53 2.58 4.54 5.18    7.43 2.35 0.32    10.36    
  6 Sonja Kivisäkk      Tullinge SK   46.09   7.4710.09 3.37 6.44 7.15    6.00 3.59 0.38    10.30    
  7 Britt Ericson       Hammarby IF   47.44   5.1322.42 1.58 3.43 7.36    3.54 2.04 0.34    10.42    
  8 Mari-Ann Wissting   OK Motala     70.42   5.3236.0811.16 4.29 5.41    4.12 2.46 0.38    10.39    
EjS Britt Ericson       Hammarby IF  
EjS Solveig Dillman     Hammarby IF  

D65 2087 m 43 50 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 312 388 100 275 300 300 312 100
  1 Gunnel Junegard    OK Södertörn      33.44   6.29 6.23 2.34 4.19 4.59    5.03 3.21 0.36    10.09    
  2 Marita Karlsson    OK Alferna        39.52  11.33 7.27 2.20 4.21 5.15    4.48 3.31 0.37    10.03    
Fel Laila Grann        Kristinehamns OK  61.44                                        61.44    10.06    Felst, sprungit fel bana 
Utg Margareta Sundberg Snättringe SK     75.24  36.36 9.57 3.55 5.32                  19.24    10.12    Utg:84,91.. saknas 

D70 2063 m 45 52 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 363 212 187 275 300 313 313 100
  1 Britta Östlund   Älvdalens IF  28.45   6.52 5.30 2.07 3.17 4.05    3.38 2.43 0.33    10.49    
  2 Maj Boudrie      Väsby OK      37.26   7.39 6.47 3.22 4.39 6.55    5.07 2.25 0.32    10.45    
  3 Marianne Höglund FK Herkules   51.30  12.24 5.34 2.43 5.0010.43   10.36 3.24 1.06    10.47    

D75 2063 m 45 52 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 363 212 187 275 300 313 313 100
  1 Britt Ardmar     Finspångs SOK    42.34   7.59 7.08 7.20 5.32 6.06    4.48 3.05 0.36    10.23    
  2 Astrid Andersson Norrköpings AIS  43.20   9.16 7.05 8.50 4.57 5.36    4.16 2.49 0.31    10.21    
  3 Ellen Nöjd       IF Hallby        45.35   9.0010.00 4.12 5.40 6.09    5.57 3.55 0.42    10.27    
  4 Karin Rehn       Jönköpings OK    47.43  10.5410.11 4.26 5.11 6.27    5.59 3.50 0.45    10.25    
  5 Margit Larsson   Finspångs AIK    64.14   8.49 6.52 4.13 5.2512.21   22.11 3.10 1.13    10.19    

H10 1712 m 34 35 37 38 40 41 100 Starttid Sträcklängder: 150 287 275 75 525 125 175 100
  1 Anton Bergström    Nyköpings OK          12.14   1.50 2.02 2.03 0.51 3.00    1.08 0.52 0.28    11.05    
  2 Anton Helgman      OK Hammaren           13.12   2.35 2.34 1.53 0.30 3.14    1.08 0.52 0.26    10.59    
  3 Magnus Glännefors  Söders SOL            13.14   2.20 2.34 1.55 0.24 3.12    1.27 0.57 0.25    10.50    
  4 Jonathan Andersson Säterbygdens OK       14.20   3.03 2.37 1.42 0.52 3.12    1.28 1.00 0.26    10.44    
  5 Robin Höglund      FK Herkules           14.40   2.45 2.50 1.51 0.57 3.32    1.19 0.59 0.27    10.38    
  6 Niklas Gustafsson  Strängnäs-Malmby Ori  15.09   2.54 3.14 2.10 1.13 3.10    1.11 0.53 0.24    11.02    
  7 Mårten Löwegren    Stora Tuna IK         15.26   2.45 3.40 2.11 0.59 3.17    1.07 1.00 0.27    10.23    
  8 Petter  Sundin     Strängnäs-Malmby Ori  17.08   4.37 3.21 1.54 0.34 3.39    1.11 1.26 0.26    10.47    
  9 Martin Larsson     Hestra IF             18.32   6.20 2.42 2.07 0.33 3.47    1.31 1.04 0.28    10.32    
 10 Linus Wahl         IK Vista              19.41   4.15 4.00 2.52 1.41 3.44    1.30 1.10 0.29    10.51:53 För tidig nollning   0.0-
 11 Torgny Palm        Hjs-Vansbro OK        21.48   3.25 5.45 3.06 0.47 4.55    1.56 1.27 0.27    10.35    
 12 Erik Thörn         Enebybergs IF         22.11   4.08 4.20 2.43 2.18 4.20    2.26 1.27 0.29    10.29    
 13 Jens Sundbüe       Strängnäs-Malmby Ori  23.09   5.54 3.23 2.02 4.06 4.07    1.41 1.32 0.24    10.41    
EjS Kevin Ståhl        Järbo OK             

H12 2076 m 31 39 32 33 36 34 41 100 Starttid Sträcklängder: 212 175 238 225 363 375 213 175 100
  1 Johan Högstrand     OK Räven              15.33   2.08 1.19 1.58 1.32 2.32    3.20 1.31 0.50 0.23    10.44:46 För tidig nollning   0.0-
  2 Christer Garpenlund KFUM Örebro           16.46   2.39 1.08 2.01 1.24 3.11    2.50 2.27 0.45 0.21    10.58    
  3 Martin Blomgren     Stora Tuna IK         17.00  55.20 1.30 2.07 2.16 2.59    3.15 1.31 0.46 0.21    11.31:48 Sen 51.48
  4 Oscar Andersson     Säterbygdens OK       17.14   3.32 1.44 1.46 1.27 2.55    3.07 1.29 0.50 0.24    10.54    
  5 Johan Bergagård     Tolered-Utby OL       18.35   2.18 1.35 2.44 1.22 4.08    3.20 1.55 0.48 0.25    10.36    
  6 Marcus Allerhed     IFK Moras OK          19.13   1.56 1.30 2.05 1.45 4.31    4.39 1.32 0.55 0.20    10.52    
  7 Anton Sundin        Strängnäs-Malmby Ori  19.33   1.50 1.43 4.49 1.55 3.01    3.24 1.43 0.48 0.20    10.42    
  8 Måns Sandgren       OK Orion              20.24   1.41 4.48 2.11 1.18 2.40    4.59 1.48 0.39 0.20    10.34    
  9 Albin Andersson     Kinnaströms SK        21.47   2.02 1.58 3.50 2.21 4.16    4.25 1.35 0.58 0.22    10.50    
 10 Marcus Ramström     Strängnäs-Malmby Ori  22.54   2.15 3.48 3.45 2.09 2.53    3.43 2.59 0.54 0.28    10.32    
 11 Tim Sundbüe         Strängnäs-Malmby Ori  23.33   2.49 1.28 2.54 3.40 5.59    3.59 1.34 0.52 0.18    10.38    
 12 Johan Löwegren      Stora Tuna IK         23.35   3.12 2.02 2.52 2.23 4.20    5.54 1.36 0.54 0.22    10.56    
 13 Nils Spetz          Ulricehamns OK        29.07   9.11 1.14 2.30 1.44 3.32    7.16 2.12 1.02 0.26    10.48    
 14 Erik Jensen         Köping-Kolsva OK      29.22   2.46 1.53 3.23 2.49 5.00    8.36 2.21 1.20 1.14    10.44    
EjS Jonas Dickfors      Dalaportens OL       

H14 2163 m 43 49 82 55 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 325 475 275 375 200 238 175 100
  1 Peter Eriksson       Linköpings OK         21.28   3.24 7.15 2.26 3.27 1.53    1.53 0.50 0.20    10.29    
  2 David Bejmer         Bromma-Vällingby SOK  24.33   3.47 6.09 4.33 3.31 3.22    1.51 0.54 0.26    10.14    
  3 Andreas Allerhed     IFK Moras OK          25.45   3.19 5.24 2.26 3.24 7.41    2.15 0.53 0.23    10.02    
  4 Henrik Berg          Bromma-Vällingby SOK  29.01   7.22 8.50 2.43 3.47 3.05    1.48 1.00 0.26    10.17    
  5 Anders Boström       Nynäshamns OK         29.22   8.53 5.36 3.18 4.54 3.09    2.04 1.09 0.19    10.05    
  6 Olof Sandgren        OK Orion              29.45  12.19 6.50 2.33 3.41 1.26    1.50 0.47 0.19    10.20    
  7 Jonas Jensen         Köping-Kolsva OK      35.09   6.07 9.27 4.26 6.40 2.20    4.21 1.22 0.26    10.38    
  8 Franciskus Johansson OK Roslagen           42.38   6.4412.41 6.2411.49 1.59    1.41 0.57 0.23    10.11    
  9 Fredrik Grape        Länna IF              45.42   5.50 9.02 5.5116.19 5.39    1.44 0.57 0.20    10.08    
 10 Tobias Lindberg      OK Roslagen           53.25  10.2816.35 6.4411.04 3.05    3.24 1.27 0.38    10.41    
Fel Christoffer Renman   OK Roslagen           34.58   5.28 9.50 3.58 6.31              0.56 0.16    10.30:50 Fel: 88 saknas För tidig 
Fel Tobias Carlsson      Strängnäs-Malmby Ori  63.10  14.3412.03 5.5614.16              1.18 0.21    10.23    Fel: 88 saknas 
EjS Simon Hollbeck       Bromma-Vällingby SOK 
EjS Andreas Hedlund      Järbo OK             

H16 2443 m 103 104 48 83 46 101 95 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 238 438 212 268 150 131 275 200 100
  1 Petter Eriksson      OK Rodhen             21.49   4.34 2.49 4.58 1.37 3.09    1.08 0.47 1.41 0.48 0.18       10.15    
  2 Linus Karlsson Mood  Länna IF              21.53   3.53 3.21 4.35 2.00 2.55    0.59 1.16 1.47 0.48 0.19       10.24    
  3 Pelle Engstrand      Rehns BK              22.08   4.58 2.32 5.44 1.25 1.54    2.19 0.49 1.19 0.46 0.22       10.39    
  4 Anton Östlin         Linköpings OK         22.56   3.51 2.48 4.24 2.05 4.25    0.53 1.09 2.14 0.47 0.20       10.27    
  5 Roger Andersson      Tierps SOK            24.48   6.34 3.29 5.13 1.50 2.57    1.17 0.45 1.36 0.49 0.18       10.12    
  6 Johan Goth           Kvarnsvedens GOIF     25.05   8.16 2.45 4.42 1.51 1.56    2.09 0.53 1.27 0.45 0.21       10.36    
  7 Anders Lag           Tierps SOK            26.43   7.25 2.40 4.46 1.52 2.57    3.16 1.03 1.35 0.50 0.19       10.21    
  8 David Holmström      OK Roslagen           27.44   5.09 3.22 8.39 2.14 2.49    1.07 1.20 1.48 0.53 0.23       10.03    
  9 Tim Björkman         OK Vilse 87           28.16  11.04 2.44 4.23 2.15 2.17    2.01 0.54 1.26 0.51 0.21       10.33    
 10 Carl-Johan Grape     Stora Tuna IK         29.38   6.53 3.19 6.22 2.30 2.56    2.44 1.30 2.03 0.58 0.23       10.09    
 11 Joel Lännevall       OK Roslagen           32.01   7.29 3.3410.30 2.15 2.42    0.58 1.06 2.22 0.46 0.19       10.18    
 12 Åke Bjerregaard      OK Roslagen           36.09   6.01 4.1812.19 2.53 3.56    1.28 1.38 2.22 0.56 0.18       10.06    
 13 Christofher Ramström Strängnäs-Malmby Ori  39.23   7.26 3.45 5.47 2.3312.46    3.21 0.50 1.52 0.42 0.21       10.42    
Utg Emil Hyttinen        Eskilstuna OK         51.05  14.46 4.46                                      31.33       10.46:56 Utg:105,47.. saknas För t
Utg Wilhelm Sandberg     OK Roslagen           51.08  13.25                                            0.34       10.47:30 Utg:39,43.. saknas Sen  2
EjS David Lingfors       IF Hallby            

H18 3025 m 45 64 79 69 61 48 47 85 90 92 100 Starttid Sträcklängder: 362 369 119 281 269 500 225 300 125 188 187 100
  1 Per Andersson Midälva OK  66.56  16.11 8.23 1.13 5.1513.21    5.55 2.36 8.36 1.07 2.26    1.29 0.24    10.03    

H21 3329 m 52 50 49 61 69 78 64 47 101 92 100 Starttid Sträcklängder: 575 150 113 375 275 138 288 475 225 475 140 100
  1 Torbjörn Olsson Sundbybergs IK    32.44   7.30 3.17 1.28 3.35 2.45    1.33 2.36 4.34 1.49 2.26    0.51 0.20    10.34    
  2 Dan Hedblom     Dalaportens OL    34.53   8.00 1.28 1.21 4.03 4.41    1.15 2.44 5.51 1.44 2.31    0.52 0.23     9.56    
  3 Ola Carlsson    Köping-Kolsva OK  39.42   7.13 3.08 1.17 4.15 8.04    2.01 3.11 5.05 1.50 2.34    0.45 0.19     9.35    
  4 Johan Swartz    OK Orion          44.54   6.40 4.45 1.32 4.58 4.37    1.42 3.4011.14 1.40 2.11    1.21 0.34    10.32    
  5 Mattias Brandt  Hällefors OK      46.50   8.27 2.19 1.36 6.22 3.01    1.33 3.4713.28 1.47 2.58    1.06 0.26    10.36    
  6 Willie Kantarp  OK Hällen         48.35  11.21 1.49 2.59 4.14 3.16    3.36 2.5910.42 4.02 2.28    0.50 0.19    10.30    

H21L 3325 m 52 50 49 61 69 78 64 47 101 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 563 150 113 369 268 138 287 475 225 212 237 188 100
  1 Pär Svensson     Söders SOL     34.01   6.36 1.44 1.29 4.14 2.19    1.06 2.28 7.13 1.38 2.48    1.20 0.44 0.22    10.10    
  2 Björn Silwén     Snättringe SK  36.49   8.38 1.39 1.28 4.05 3.00    1.38 2.58 4.49 3.33 1.46    2.07 0.50 0.18    10.06    
  3 Mikael Sundqvist Tullinge SK    38.27   6.40 1.50 2.12 4.51 3.01    2.48 3.36 5.32 2.14 2.03    2.00 1.09 0.31    10.12    
  4 Johan Gunnarsson KFUM Örebro    46.14  18.58 1.42 1.34 4.17 3.21    1.27 2.58 5.27 2.05 1.40    1.39 0.47 0.19    10.18    
Utg Henrik Ortman    Västerås SOK   56.06   6.53 3.22 2.41 5.50 7.20    4.05 2.36           4.39              0.26    10.13:01 Utg:47,92.. saknas För se
EjS Per Backlund     Söders SOL    
EjS Frode Konst      IL Tyrving    

H21M 2419 m 44 105 80 50 47 101 96 100 Starttid Sträcklängder: 369 262 225 500 213 225 275 250 100
  1 Börje  Pehrson  IK Gandvik      27.47   5.29 3.04 3.08 7.35 3.09    2.00 1.43 1.19 0.20    10.01    
  2 Frans Spetz     Nitta IF        31.41   5.03 3.41 3.10 8.18 4.05    3.55 2.02 1.06 0.21    10.07    
  3 Fredrik Larsson Sundbybergs IK  36.26   7.45 4.31 4.35 8.36 3.56    2.56 2.17 1.23 0.27    10.04    

H35 3226 m 52 50 49 61 69 77 64 47 101 92 100 Starttid Sträcklängder: 563 150 113 369 268 75 287 475 225 413 188 100
  1 Magnus Runsvik     OK Kåre             27.09   6.01 1.21 1.03 3.36 2.06    0.37 2.10 3.47 2.34 2.55    0.40 0.19    10.42    
  2 Bo Granstedt       IK Hakarpspojkarna  27.30   6.14 1.35 1.06 3.33 2.48    1.46 2.18 3.43 1.22 2.01    0.44 0.20    11.06    
  3 Kristian Palm      IK Hakarpspojkarna  28.51  11.23 6.39 3.36 5.58 4.12    1.19 3.3410.12 2.48 4.51    1.25 0.39    10.18    
  4 Ingvar Åkesson     IK Hakarpspojkarna  28.52   7.01 1.01 1.05 3.14 1.56    0.38 5.30 3.56 1.25 2.01    0.47 0.18    10.52    
  5 Niklas Andersson   Kinnaströms SK      30.11   5.59 1.38 1.15 4.31 2.47    0.56 3.02 4.32 1.56 2.20    0.53 0.22    10.50    
  6 Lars Helgesson     Hestra IF           32.24   6.25 1.35 1.13 3.55 2.59    5.02 2.19 4.01 1.30 2.13    0.50 0.22    11.02    
  7 Per-Eric Karlsson  OK Alferna          33.22   7.00 3.23 1.35 4.34 2.39    0.48 2.54 4.55 1.37 2.51    0.48 0.18    11.08    
  8 Michael Stockmayer Västerås SOK        33.24   7.36 1.19 1.28 4.15 6.06    0.36 2.11 4.31 1.37 2.39    0.45 0.21    10.56    
  9 Kenneth Jönsson    Tullinge SK         33.32   8.29 1.28 1.12 3.51 3.13    4.59 2.11 3.45 1.20 2.01    0.43 0.20    11.00    
 10 Matti Envall       IK Hakarpspojkarna  37.13   5.43 1.33 1.14 4.09 2.42    1.39 8.54 4.43 2.58 2.18    0.56 0.24    10.54    
 11 Stefan Spetz       Ulricehamns OK      38.30   9.04 1.58 2.17 5.39 3.59    0.51 2.59 5.31 2.02 2.37    1.05 0.28    11.04    
 12 Christer Allerhed  IFK Moras OK        43.11  10.40 1.37 1.31 4.40 4.41    2.06 2.33 6.47 2.34 3.14    1.49 0.59    10.58    
 13 Ola Jernström      Dalaportens OL      43.38   6.10 2.36 1.1013.35 4.46    0.54 3.14 5.09 1.56 2.34    0.58 0.36    10.48    
 14 Bengt  Bern        FK Herkules         43.59   6.35 2.04 1.28 4.14 3.07    4.1711.16 4.46 1.55 2.51    1.02 0.24    10.40    
 15 Patrik Andersson   Säterbygdens OK     46.42   9.22 2.58 2.45 8.10 5.36    0.45 3.24 5.52 2.28 3.34    1.16 0.32     9.47    
Fel Ulf K. Rask        OK Enen             32.24   7.47           3.47 2.16    0.41 2.20 4.46 2.01 2.23    0.56 0.24    10.44    Fel: 50 saknas 

H35M 2037 m 103 104 97 84 85 91 100 Starttid Sträcklängder: 425 231 494 162 131 181 313 100
  1 Lars G Johansson Vänersborgs SK        30.52   7.51 4.28 7.47 2.14 2.10    2.22 3.05 0.55    10.19    
  2 Leif  Östergård  Strängnäs-Malmby Ori  99.27  12.14 9.3361.37 3.40 2.20    3.39 5.16 1.08    10.16    

H40 3025 m 45 64 79 69 61 48 47 85 90 92 100 Starttid Sträcklängder: 362 369 119 281 269 500 225 300 125 188 187 100
  1 Mats Jönsson      Malungs OK Skogsmård  30.49   3.23 5.45 2.31 3.35 2.23    4.10 2.42 3.20 0.46 1.03    0.50 0.21    11.06    
  2 Thomas Johansson  IFK Moras OK          31.34   3.59 5.05 1.07 6.39 2.19    4.09 2.51 2.08 0.46 1.12    0.55 0.24    10.54    
  3 Leif Helgman      OK Hammaren           33.52   3.54 3.43 3.32 4.36 5.46    4.29 2.27 2.17 0.52 1.11    0.47 0.18    11.00    
  4 Gord Palm         Hjs-Vansbro OK        35.58   4.48 7.08 1.25 4.10 3.03    4.10 4.19 4.14 0.41 0.58    0.42 0.20    10.51    
  5 Sune Södergrann   Tullinge SK           36.10  56.1010.08 2.39 2.55 2.10    4.36 2.28 2.19 0.42 3.02    1.16 0.0-    11.12    
  6 Peter Cederlöf    Västerås SOK          38.58   5.07 4.47 1.45 3.58 6.31    5.31 2.54 4.25 1.00 1.28    1.01 0.31    11.03    
  7 Christer Eriksson Tierps SOK            44.03   4.1913.20 2.07 3.57 2.51    7.38 2.36 3.39 0.45 1.20    1.04 0.27    11.15    
  8 Jan Eric Goth     Kvarnsvedens GOIF     46.20   4.4410.49 1.39 4.42 6.54    5.45 3.12 4.23 0.57 1.35    1.11 0.29    10.48    
EjS Lars Åke Dickfors Dalaportens OL       

H40M 2032 m 103 104 97 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 425 231 494 163 306 313 100
  1 Lennart Wahlgren   OK Linné              20.48   4.52 3.24 5.32 2.05 2.46    1.46 0.23     9.40    
  2 Öivind Eriksen     OK Öst, Norge         27.42   5.15 4.3710.29 1.36 3.21    1.59 0.25    11.00    
  3 Dag Sundin         Strängnäs-Malmby Ori  30.21   4.53 7.5510.29 1.28 3.24    1.50 0.22    10.57    
  4 Amund Herrebröden  OK Öst, Norge         37.56   6.43 4.2818.13 2.01 3.53    2.14 0.24    11.03    
  5 Ronny Mangs        Södertälje-Nykvarn    39.40   8.31 5.0918.10 1.55 3.08    2.19 0.28    11.09    
  6 Anders Eriksson    Strängnäs-Malmby Ori  43.04   9.1516.56 7.55 2.08 4.45    1.41 0.24    11.12    
  7 Lennart Gustafsson Strängnäs-Malmby Ori  45.31   6.21 4.4424.09 2.33 3.52    3.18 0.34    11.06    
  8 Bjarne Jenssen     Köping-Kolsva OK      47.56   8.26 5.5024.20 3.04 3.52    2.01 0.23    10.40    
  9 Kenneth Eriksson   Strängnäs-Malmby Ori  74.51   7.58 5.3936.44 2.1019.20    2.35 0.25    11.15    
EjS Robert Svensson    Strängnäs-Malmby Ori 

H45 3025 m 45 64 79 69 61 48 47 85 90 92 100 Starttid Sträcklängder: 362 369 119 281 269 500 225 300 125 188 187 100
  1 Nils-Erik Bossel     Älvdalens IF          27.46   4.13 3.55 1.13 3.06 2.45    4.11 2.13 2.18 1.33 1.09    0.48 0.22    10.39    
  2 Roger Glännefors     Söders SOL            28.16   5.45 3.57 1.02 2.54 2.22    4.22 2.04 2.40 0.44 1.08    0.54 0.24    10.33    
  3 Bengt Peterson       IK Hakarpspojkarna    31.22   4.59 6.08 1.44 3.18 2.46    4.21 2.19 2.17 0.52 1.20    0.52 0.26    10.30    
  4 Berth-Arne Bengtsson Långhundra IF         32.30   5.11 4.57 1.13 6.31 2.27    4.39 2.16 2.08 0.45 1.08    0.51 0.24    10.12    
  5 Robert Rylander      Söders SOL            35.56                                                                0.23    10.01    
  6 Per Olov Larsson     Hestra IF             36.09   4.18 4.02 1.14 3.21 9.32    4.41 2.28 3.04 0.51 1.20    0.56 0.22    10.15    
  7 Christer Bergagård   Tolered-Utby OL       40.58   3.58 5.46 1.06 5.48 3.45   10.03 2.28 5.00 0.44 1.06    0.50 0.24    10.18    
  8 Leif Grape           Länna IF              44.36   6.30 6.31 2.07 5.49 6.18    5.26 4.32 3.29 1.01 1.35    0.57 0.21    10.27    
  9 Torben W.Petersen    OK Öst, Danmark       54.21   7.27 8.22 2.13 5.37 4.08    8.46 4.10 4.00 1.33 6.16    1.17 0.32    10.36    
 10 Carl-Johan Högstrand OK Räven              55.16   5.03 8.02 1.1310.4313.39    6.23 3.34 2.37 1.06 1.32    1.02 0.22    10.09    
 11 Javier Garin         Strängnäs-Malmby Ori  93.18  19.07 8.00 1.41 4.1641.09    5.36 6.20 3.14 1.00 1.22    1.03 0.30    10.24    
EjS Björn Förberger      OK Fryksdalen        

H50 2494 m 44 105 80 48 47 101 96 100 Starttid Sträcklängder: 369 262 225 563 225 225 275 250 100
  1 Pär Eriksson         Linköpings OK       23.26   5.00 3.00 2.32 5.36 2.33    1.48 1.32 1.04 0.21    10.43    
  2 Lars Andersson       IFK Göteborg        23.47   5.05 2.55 2.55 6.22 2.29    1.44 1.48 1.23 0.24     9.44:04 Sen  0.04
  3 Mats Andersson       Midälva OK          23.57   4.33 4.26 2.59 5.05 2.17    1.39 1.36 1.02 0.20    10.46    
  4 Lasse Hogedal        Vänersborgs SK      25.37   5.10 3.13 2.30 7.00 2.15    2.18 1.41 1.07 0.23    10.55    
  5 Lasse Östlin         Björkfors GOIF      26.29   4.06 2.45 4.55 6.16 2.36    2.06 1.57 1.23 0.25    11.13    
  6 Kjell Olsson         Dalaportens OL      27.05   7.33 4.27 2.30 5.06 2.20    1.44 1.37 1.23 0.25    11.01    
  7 Kari Talltjärn       OK Tor              28.03  12.07 2.14 2.07 4.53 2.15    1.33 1.30 1.03 0.21    10.49    
  8 Johnny Svensson      OK Vilse 87         28.26   4.31 3.23 4.05 8.06 2.41    1.50 2.04 1.19 0.27    11.16    
  9 Lars Erik Hermansson OK Linné            29.03   4.16 3.35 5.43 6.56 2.19    2.38 2.07 1.09 0.20    11.19    
 10 Bo Davidsson         Solna OK            29.33   7.02 2.55 4.26 6.29 2.51    2.11 1.54 1.19 0.26    11.10    
 11 Jan Åsberg           Häverödals SK       30.19  10.24 2.50 2.34 6.24 2.30    2.15 1.51 1.10 0.21    10.31    
 12 Hans Öberg           OK Hällen           32.05   4.21 3.49 4.30 6.13 3.06    3.20 4.38 1.36 0.32    10.40    
 13 Sven Larsson         Särna SK            34.48   5.01 6.03 6.54 7.20 2.59    2.25 2.17 1.26 0.23     9.54    
 14 Åke Hellman          OK Södertörn        35.40   7.28 3.56 3.08 8.44 4.59    3.05 2.25 1.27 0.28    10.52    
 15 Björn Åhs            Västerås SOK        36.59   7.38 9.19 3.15 7.07 3.17    2.13 2.25 1.21 0.24    11.04    
 16 Nils-Olof Nöjd       IK Hakarpspojkarna  52.53   5.58 5.45 5.3814.5911.05    3.22 3.02 2.25 0.39    11.22    
Utg per ivarsson         TSOK                23.09   3.54 2.32 2.36 7.11 2.00    1.34 1.45 1.13 0.24     9.45    
Utg Tommy Eriksson       Tullinge SK         31.11   3.56 3.08           3.02    1.52 2.20     10.43    10.37    Utg:80,100.. saknas 
EjS Matts Björke         Söders SOL         
EjS Gunar Munktelius     Surrahammars SOK   
EjS Mats Helgesen        Järbo OK           
EjS Christer Engstrand   Rehns BK           

H55 2443 m 103 104 48 83 46 101 95 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 238 438 212 268 150 131 275 200 100
  1 Bo-Göran Gunnarsson OK Mark            23.52   4.04 3.29 5.30 2.13 3.03    1.34 1.06 1.35 0.56 0.22       10.04    
  2 Ingvar Svensson     Söders SOL         24.09   4.37 3.23 5.05 2.40 3.09    1.07 1.07 1.46 0.52 0.23       10.22    
  3 Ingvar Bergman      OK Tranan          24.57   5.49 3.02 4.39 3.07 3.00    1.19 1.02 1.41 0.55 0.23       10.07    
  4 Bengt Bergman       Lunds OK           25.03   4.05 3.20 4.58 2.10 3.54    1.10 1.28 2.37 0.58 0.23       10.10    
  5 Ingvar Forsberg     Ockelbo OK         25.13   4.03 3.58 4.33 2.28 3.09    1.12 2.30 1.49 1.03 0.28       10.34    
  6 Göran Bengtsson     IK Trenne Ullared  26.54   5.25 3.46 6.21 2.14 2.57    1.08 1.56 1.51 0.53 0.23       10.13    
  7 Björn Wissting      OK Motala          27.15   5.18 3.37 6.00 2.22 4.25    1.07 1.10 2.01 0.53 0.22       10.16    
  8 Ronnie McGrail      Randers OK         27.31   4.27 5.45 4.47 3.00 3.56    1.16 1.13 1.39 1.02 0.26       10.31    
  9 Anders Nilsson      Gotlands Bro OK    29.05   4.56 3.47 8.16 2.42 3.07    1.22 1.22 1.58 1.09 0.26       10.28    
 10 Hans Carlstedt      Sävedalens AIK     29.35   5.38 4.07 6.55 2.53 3.44    1.20 1.18 2.03 1.13 0.24       10.37    
 11 Jan-Ulf Karlsson    Nybro OK           30.36   5.40 4.08 6.22 2.57 3.57    1.38 1.35 2.29 1.18 0.32       10.01    
 12 Lars Tuvesson       Ulricehamns OK     34.05  11.53 3.37 5.05 2.32 4.45    2.02 0.57 1.53 0.58 0.23       10.25    
 13 Leif Nordlund       Länna IF           45.49  13.52 3.4411.29 2.37 8.21    1.10 1.04 1.55 1.08 0.29       10.19    

H60 2443 m 103 104 48 83 46 101 95 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 238 438 212 268 150 131 275 200 100
  1 Bo Svensson         Tockarps IK      26.02   4.33 3.46 5.58 2.34 2.58    1.13 1.41 1.57 0.57 0.25       10.14    
  2 Sven Leandersson    Älvdalens IF     26.21   4.27 4.06 5.16 2.47 4.08    1.06 1.11 1.51 1.07 0.22       10.08    
  3 Åke Gatelid         Gävle OK         26.24   4.21 3.42 7.08 2.20 3.46    1.11 1.12 1.34 0.48 0.22       10.17    
  4 Karl-Robert Moqvist OK Tor           27.24   4.56 3.29 8.20 2.11 2.50    1.17 1.12 1.45 0.58 0.26       10.23    
  5 Henrik Bergman      OK Tranan        30.02   4.49 4.56 8.58 2.33 2.44    1.34 1.08 2.01 0.56 0.23       10.32    
  6 Sverre Johnsson     OK Ravinen       32.54   7.45 6.32 5.25 2.29 3.53    1.31 2.12 1.52 0.54 0.21       10.26    
  7 Johnny Brandt       Hällefors OK     34.16   6.20 5.14 7.13 3.25 4.43    1.51 1.32 2.14 1.13 0.31       10.20    
  8 Mats Lind           Tierps SOK       35.29   6.16 4.54 7.23 3.39 4.34    1.36 1.41 3.17 1.37 0.32       10.02    
  9 Bengt-Åke Andersson Rånäs OK         35.54   7.53 3.52 6.13 5.37 5.57    1.32 1.09 1.52 1.20 0.29       10.35    
 10 Leif Karlsson       Nybro OK         37.24   9.37 4.25 7.33 3.49 5.00    1.46 1.15 2.20 1.04 0.35       10.44    
 11 Rune Spetz          Nitta IF         38.38  10.11 8.22 5.54 3.15 4.05    1.37 1.25 2.21 1.04 0.24       10.40:23 Sen  2.23
 12 Gunnar Bengtsson    Midälva OK       39.16   8.58 4.5711.55 2.51 4.03    1.28 1.13 2.07 1.14 0.30       10.05    
 13 Sigurd Olsson       Säterbygdens OK  39.17  16.22 4.11 5.36 2.20 5.10    1.22 1.14 1.46 0.50 0.26       10.11    
 14 Roger Jacobsson     Frölunda OL      39.31   7.24 5.46 8.03 3.45 5.27    2.28 1.48 2.56 1.23 0.31       10.41    
 15 Bo Hansson          Arboga OK        40.03   8.05 4.2412.57 3.07 3.44    3.13 1.13 1.47 1.03 0.30       10.50    
 16 Lennart Bodin       OK Alferna       41.46   5.20 7.33 9.19 2.3210.44    1.33 1.07 1.51 1.19 0.28       10.29    
 17 Gunnar Bramsten     Sundbybergs IK   44.01   7.51 3.59 7.44 3.5912.35    2.06 1.24 2.20 1.36 0.27       11.05    
 18 Jan Åhs             Norbergs OK      44.20   8.20 5.42 9.37 5.21 6.33    2.08 1.50 3.02 1.21 0.26       10.59    
 19 Bo Hedman           Vandrarringen    48.47  14.04 4.57 8.51 4.50 5.29    1.58 4.09 2.45 1.13 0.31       10.53    
Fel Sture Bergström     OK Hammaren      39.34   4.53 3.49 4.52              1.12 1.05 2.59 1.06 0.29       11.02    Fel: 83 saknas 
Utg Åke Mjöberg         Västerås SOK     39.30             7.04 3.16 5.05              2.15 1.06 0.28       10.47    Utg:103,101.. saknas 
EjS Kjell Wennergrund   Järbo OK        

H65 2132 m 103 105 104 47 101 88 92 100 Starttid Sträcklängder: 431 175 181 381 225 213 238 188 100
  1 Nils Grann       Kristinehamns OK    23.42   8.19 2.06 1.59 4.07 2.29    1.49 1.36 0.53 0.24    10.41    
  2 Holger Persson   OK Eken             27.18   5.15 3.16 2.14 7.09 2.21    2.47 2.36 1.10 0.30    10.43    
  3 Börje Karlsson   OK Tyr              31.21   7.01 3.02 2.54 7.09 2.50    4.40 2.16 1.04 0.25    10.51    
  4 Rune Carlsson    Sundbybergs IK      32.20   9.34 2.05 2.12 3.36 7.54    4.00 1.42 0.52 0.25    10.49    
  5 Enn Kivisäkk     Tullinge SK         33.20   7.07 5.29 2.29 8.12 2.29    2.51 2.46 1.26 0.31    10.39    
  6 John Vallin      OK Hedströmmen      34.45   9.43 2.28 2.08 9.57 2.33    4.36 1.52 1.01 0.27    10.53    
  7 Lennart Karlen   Västerås SOK        36.34  13.30 4.43 2.18 5.34 3.35    3.54 1.46 0.52 0.22    10.45    
  8 Göran Karlsson   OK Bävern           45.11   7.4510.10 2.58 9.41 2.12    8.19 2.17 1.14 0.35    10.47    
  9 Eugeny Tarantsev Ok Yeisk, Ryssland  47.04   6.48 4.59 5.25 8.5213.10    2.50 3.04 1.23 0.33    10.59    
 10 Bo Löwegren      Västerås SOK        50.40   5.55 8.07 2.46 7.1818.25    3.04 2.40 1.53 0.32    10.57    
 11 Bernt Thorén     Vänersborgs SK      57.55  12.07 5.2910.4911.48 5.35    4.19 5.19 1.55 0.34    10.37    
 12 Jouko Taskinen   Ok Kåre             59.19   6.09 7.09 5.0029.57 2.57    3.49 2.15 1.37 0.26     9.36    
Utg Bo Sundberg      Snättringe SK       73.08   9.07 3.16 6.29                             1.07    11.01    Utg:47,101.. saknas 
EjS Allan Haglund    Gävle OK           

H70 2063 m 45 52 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 363 212 187 275 300 313 313 100
  1 Ingvar Törnström Södertälje-Nykvarn   26.32   8.26 3.20 2.27 3.05 3.23    3.13 2.09 0.29    11.03    
  2 Jonny Blomqvist  Göteborg/Majorna OK  27.57   9.14 4.26 2.08 3.26 3.24    3.06 1.49 0.24    11.11    
  3 Kaj Nilsson      Stora Tuna IK        28.27   6.03 5.48 2.17 5.02 3.53    3.11 1.49 0.24    10.53    
  4 Lars Magnusson   Kristinehamns OK     28.45   6.19 3.58 2.47 3.33 3.56    5.05 2.37 0.30    11.05    
  5 Göran Ekebjer    OK Kåre              30.53  12.13 3.36 2.07 3.30 3.45    3.12 2.04 0.26     9.41    
  6 Ingvar Hult      Kristinehamns OK     32.33   9.06 4.21 2.41 3.40 4.31    5.22 2.22 0.30    11.01    
  7 Ragnar Persson   Norbergs OK          32.52   6.59 4.42 3.39 4.26 4.59    5.10 2.27 0.30    11.07    
  8 Alf Johansson    Västerås SOK         34.23  11.05 4.18 4.11 3.56 4.22    3.42 2.19 0.30    10.59    
  9 Runar Forsström  Järfälla OK          48.13   8.5010.43 3.05 5.03 9.35    5.59 3.56 1.02    10.55    
 10 Evert Gustavsson Finspångs AIK        50.52  13.21 7.44 2.5910.37 5.37    6.35 3.21 0.38    10.57    
EjS Jonny Blomkvist  Göteborg-Majorna OK 

H75 2063 m 45 52 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 363 212 187 275 300 313 313 100
  1 Nisse Bohman        OK Kompassen         24.50   5.23 4.03 2.12 3.22 4.20    2.56 2.04 0.30    10.39    
  2 Ture Gunnarsson     Göteborg/Majorna OK  33.06   8.16 4.31 5.56 3.39 4.08    3.52 2.18 0.26    10.41    
  3 Lars-Erik Jernström Norbergs OK          34.16   6.17 3.42 2.57 3.32 4.39   10.21 2.21 0.27    11.20:29 Sen  0.29
  4 Margen Adolfsson    Björkfors GOIF       41.25  16.54 4.07 3.01 4.09 5.06    4.52 2.37 0.39    10.33    
  5 Hugo Krause         Tolered-Utby OL      43.08  13.50 4.42 3.16 5.10 8.04    4.20 3.07 0.39    10.31    
  6 Nils-Erik Östlund   Älvdalens IF         45.18  12.05 5.12 3.01 7.30 8.57    4.52 3.02 0.39    10.37    
  7 Karl-Erik Fredemark Vimmerby OK          51.56  17.37 6.28 4.07 5.00 7.57    6.38 3.27 0.42    10.35    
  8 Göte Boudrie        Väsby OK             73.52  26.5813.14 3.40 5.49 7.19   11.20 4.29 1.03    10.29    

H80 2063 m 45 52 49 82 84 91 100 Starttid Sträcklängder: 363 212 187 275 300 313 313 100
  1 Åke Andersson  IFK Göteborg          35.50   7.53 4.40 4.14 5.05 5.21    5.13 2.57 0.27    10.11    
  2 Tage Johansson Västerås SOK          35.57   7.31 4.56 3.45 6.38 5.00    4.38 2.54 0.35    10.03    
  3 Erik Nilsson   OK Milan              52.21  13.08 6.59 5.08 6.31 8.03    7.34 4.12 0.46    10.05    
  4 Olle Lövgren   Västerås SOK          53.33  12.4611.09 5.34 6.16 7.12    6.05 3.38 0.53    10.13    
  5 Erik Höök      Leksands OK           59.35  19.5616.19 3.05 6.51 5.05    4.59 2.44 0.36     9.40    
  6 Rolf Skärby    Kisa SK               83.55  30.31 9.52 5.55 8.5212.22    9.12 5.55 1.16    10.07    
EjS Stig Hellström Långshyttans AIK Ori 
EjS Einar Jading   Västerviks OK        

U1 1712 m 34 35 37 38 40 41 100 Starttid Sträcklängder: 150 287 275 75 525 125 175 100
  1 Jakob Wahl      IK Vista              17.18   3.23 3.12 2.03 1.24 4.00    1.36 1.13 0.27    10.58    
  2 Johan Höglund   FK Herkules           20.19   3.20 4.06 2.47 1.12 4.40    2.12 1.33 0.29     9.44    
  3 Malin Helgman   OK Hammaren           22.34   3.59 4.56 3.43 1.44 5.15    1.23 1.05 0.29    10.43    
  4 Nils Gumaelius  Sundbybergs IK        22.44   6.28 3.17 2.50 1.04 5.14    1.55 1.31 0.25    10.55    
  5 Emil  Enström   Strängnäs-Malmby Ori  23.34   3.35 5.26 3.08 1.38 5.34    2.23 1.24 0.26    10.49    
  6 Sonja Palm      Hjs-Vansbro OK        25.45   4.33 5.43 3.29 1.03 5.50    2.34 2.06 0.27    10.34    
  7 Malin Grape     Länna IF              27.49   6.48 6.25 3.31 2.26 5.11    1.35 1.25 0.28    10.37    
  8 Anton Gumaelius Sundbybergs IK        29.30   6.16 5.52 3.28 2.06 6.24    2.22 2.17 0.45    10.30:01 För sen nollning   0.59
  9 Evelina Thörn   Enebybergs IF         33.17   5.12 5.49 4.03 1.06 7.52    6.57 1.47 0.31    10.28    
 10 Marcus Larsson  Hestra IF             34.35   8.29 6.41 4.26 2.23 7.02    2.39 2.11 0.44     9.50    
 11 Johanna  Bern   FK Herkules           34.37  10.09 4.30 4.27 2.20 6.48    3.37 2.15 0.31    10.22    
 12 Johan  Spetz    Ulricehamns OK        35.44   7.13 6.42 5.10 3.22 7.47    2.36 2.13 0.41     9.39    För tidig nollning   -1.0
 13 Maria Bengtsson Långhundra IF         36.19   8.02 5.52 4.05 0.58 7.49    6.55 2.08 0.30    10.25    
 14 Melina Carlsson Köping-Kolsva OK      42.29   5.3911.03 6.54 1.54 9.44    3.40 3.02 0.33    10.52    

U2 1745 m 34 35 36 37 38 40 41 100 Starttid Sträcklängder: 150 288 119 188 75 525 125 175 100
  1 Elin Högstrand    OK Räven         22.30             3.05 3.47 0.32    5.27 1.32 1.22 0.24    10.16    
  2 Josefin Andersson Kinnaströms SK   28.29             2.55 3.41 0.30    5.35 1.33 1.20 0.21    10.10    
EjS Sofia Österholm   Trosabygdens OK 
EjS Victor Davidsson  Solna OK        

U3 2076 m 31 39 32 33 36 34 41 100 Starttid Sträcklängder: 212 175 238 225 363 375 213 175 100
  1 Johanna Jansson   Garphyttans IF  26.22   3.04 1.58 3.22 2.15 4.47    5.31 3.50 1.09 0.26    10.02    
  2 Felicia Johansson OK Roslagen     30.01   4.13 2.25 3.30 2.36 8.58    4.44 2.05 1.02 0.28    10.04    

U4 1943 m 39 103 43 84 85 95 92 100 Starttid Sträcklängder: 375 112 175 413 131 175 275 187 100
  1 Markus Nord Trosabygdens OK  35.58   5.4410.50 8.51 4.07 1.17    1.37 2.13 0.56 0.23     9.49    

Ö1 1712 m 34 36 37 38 40 41 100 Starttid Sträcklängder: 150 375 187 75 525 125 175 100
  1 Lars Helge Staldvik Namsskogan            21.13   2.29 5.27 1.43 0.59 6.17    1.06 2.43 0.29    10.44:03 
  2 Elisaeth Kummel     Hekules Fk            24.20   3.59 6.59 2.59 1.14 3.57    2.07 2.28 0.37    10.28:04 
  3 Joel Udd            Kinnaströms SK        30.51   9.1310.00 3.03 0.50 3.48    1.59 1.30 0.28    10.35:11 
  4 Lars Axelsson       Insjön IF (Personal)  39.09   5.0313.45 5.34 1.07 7.02    3.11 2.58 0.29    10.20:47 
  5 Linda Rylander      Söders Sol            50.35  11.4224.43 3.29 1.24 4.52    2.18 1.39 0.28    10.32:25 
Fel Karl-Gustav Nöjd    IF Hallby             83.26                                        83.26    10.17:23 Felst, sprungit fel bana 

Ö3 2119 m 31 39 32 33 36 35 34 41 100 Starttid Sträcklängder: 212 175 238 225 363 119 288 212 187 100
  1 David Westh       Tibro AIK       25.37   3.03 1.56 3.08 3.05 4.43    1.38 2.53 3.52 0.55 0.24        9.59:05 
  2 Johan Svedbrink   Sundbyberg      26.48   3.13 1.58 3.06 2.51 5.56    1.53 3.02 3.08 1.18 0.23       10.16:49 
  3 Cecilia Wendt     Sundbybergs IK  27.30   3.00 2.10 3.28 2.52 5.18    1.40 3.32 3.52 1.12 0.26        9.57:44 
  4 Monika Andreasson OK Tor          34.19   4.04 3.27 4.21 3.03 6.18    2.14 4.24 3.37 2.09 0.42        9.55:35 
Fel Britt Englund     Sundbybergs IK  39.27   4.51 2.29 6.14 3.52 7.57    3.10 4.50 4.00      2.04       10.03:34 Fel: 100 saknas 
Utg Magnus Hallqvist  Nitta IF        49.38  20.31 7.32                                      21.35       10.57:57 Utg:32,33.. saknas 

Ö7 2262 m 43 52 49 82 84 91 92 100 Starttid Sträcklängder: 312 313 200 275 300 300 312 150 100
  1 Kerstin Blomgren St. Tuna SK  27.03   4.36 5.43 2.15 3.19 4.15    4.10 1.15 1.05 0.25    10.40:35 
  2 Karina Östlund   IFK Mora     27.37   4.41 6.37 2.08 3.18 4.02    3.32 1.27 1.18 0.34    10.49:56 
  3 Dagny Åkerman    Särna SK     46.11   6.5511.28 4.27 6.13 6.45    5.31 2.25 1.49 0.38    10.30:01 
  4 Göte Åkerman     Särna SK     47.11   7.5212.02 4.03 6.10 7.07    5.28 2.01 1.54 0.34    10.29:07 
  5 Annki Holmberg   Järla IF OK  66.14  14.3517.19 3.58 6.59 9.18    6.56 4.19 2.14 0.36    10.59:04 

Ö8 2625 m 56 43 64 79 67 48 55 90 100 Starttid Sträcklängder: 275 137 363 118 150 594 300 250 338 100
  1 Kalle Wegerfelt     Garphyttans IF   24.39   2.21 1.36 5.03 1.16 1.47    6.09 2.52 1.20 1.50 0.25       10.58:40 
  2 Marcus Adolfsson    Tulling SK       26.46   3.56 1.20 7.54 1.05 1.30    5.23 2.30 1.15 1.33 0.20       10.56:03 
  3 Geir Staldvik       Namsskogan       28.33   3.29 1.29 5.29 1.07 3.56    5.36 2.58 2.00 2.02 0.27       10.44:07 
  4 Johanna Isaksson    Leksand          29.02   3.01 2.02 5.29 1.26 2.44    7.02 3.17 1.42 1.54 0.25       10.13:01 
  5 Thorbjörn Löfving   Tibro AIK        29.24   2.41 2.25 5.18 1.15 2.03    6.42 4.51 1.53 1.53 0.23        9.59:01 
  6 Anna Nordanbro      Domnarvets GOIF  30.21   2.45 1.50 4.49 1.21 2.08    5.46 3.21 5.58 1.58 0.25       10.17    
  7 Linus Tälltjärn     OK Tor           31.58   4.29 2.42 5.04 1.16 2.06    6.35 5.31 1.50 2.05 0.20        9.57:18 
  8 Anders Wänstrand    Rånäs OK         33.14   2.42 3.11 4.52 1.22 1.40   10.16 4.04 2.20 2.21 0.26       10.15:59 
  9 Per Jansson         IF Thor          33.50   3.16 1.58 6.34 1.20 1.59   10.23 3.40 1.51 2.23 0.26       10.00    
 10 Stefan Gustavsson   Tibro AIK        35.09   2.29 8.17 4.49 1.40 1.57    6.55 4.36 1.54 2.07 0.25       10.14    
 11 Knut Nordh          Trosabygdens OK  41.15   3.31 3.13 7.21 2.26 2.36   11.47 4.47 2.32 2.30 0.32        9.54:27 
 12 Micke Forsström     Idrefjällens OK  41.17   3.33 3.28 7.10 2.15 2.44   11.49 4.43 2.26 2.38 0.31        9.54:28 
 13 Marie Loise Persson OK Eken          41.56   4.12 2.43 7.55 2.07 3.43   10.19 5.35 2.22 2.32 0.28       10.14:55 
 14 Linnéa Talltjärn    OK Tor           46.48   3.28 2.12 7.09 1.59 2.51   10.3011.29 3.56 2.42 0.32        9.59:42 
 15 Katarina Bengtsson  L-100 IF         51.25   3.1711.52 7.11 1.51 3.30   10.32 8.31 2.01 2.14 0.26       10.25:46 

Sträcktider med fetstil är ENBART till för att förbättra läsbarheten.