Götaälvdalskretsens (SAKO:s) trän. o tävlingar-2005

Senast ändrat 04-10-30 11-25 12-06 05-01-03 12 03-02
Denna sida finns på internet under adressen www.tsok.se/inbj/sako05.htm
Förutsättningar och målsättning med träningarna: www.tsok.se/pm/sako05.htm. 
Talet med streck tex 33-8 som står på varje rad är antalet deltagare samt därav ungdomar (<21år).
I framtida datum avses förra året - gäller väder o antal deltagare.

Lö 08 jan  VSK   LångpBotered regnblåst +7 23 Daniel Netz
Ti 11 jan  OKS   Nattcup 3 +7 uppehåll     42 Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 15 jan  VSK   Långpass Skidstugan Vbg    7 Jesper Stenström/Richard Tengström
Sö 16 jan  Gipen Ström
Ti 18 jan  TSOK  Nattcup 4 +2 blött        34 Göran Jönsson 0520-97630
Lö 22 jan  VSK   Långpass Skidst Vbg       20
Sö 23 jan  Gipen Göta fotbollsplan Skärmen Vinter Cup Allégården Högsäter Mats Hallsten 0528-701 45
Lö 29 jan  VSK   Långpass Skidst Vbg          Jonas Gustafsson
Sö 30 jan  Gipen Ekarås

Ti 01 feb  TSK   Nattcup 5 +1 torrt o fint 28 Martina D 070-9709189
Lö 05 feb  VSK   Långpass Skidstugan Vbg   11 Martin Ivarsson/Gustav Enander
Sö 06 feb  OKS   Bergagården -1 torrt sol  59 Bert-Ove Larsson  0521-223795
Sö 13 feb  TSOK  Stenshult  snöyra 15cm -1 13 Gunnar J/Karleric F 33958
Ti 15 feb  TSOK  Nattcup6 Skogshöj 15cm -2 22 H Kööler/R Björkman   
Sö 20 feb  OKF   Rödjan                       Bernt Gustavsson 0520-444251
Lö 26 feb  OKS   Bergagård långpass           Peter Strömdahl 0521-220408
Sö 27 feb  Gipen Slätthult                    Per-Arne Johansson 0520-15393

Ti 01 mars VSK   Nattcup 7  OBS flyttad till 8 mars pga snö 
Lö 05 mars VSK   Ursandskartan             70 Daniel L/Daniel A/Niklas S
Ti 08 mars VSK   Nattcup 7                 28 Tommy Andersson/Tomas Andersson
Ti 15 mars OKF   Upphärad IP                  Mats Mattsson 0520-44 13 10
Ti 22 mars VSK   Starkebo Södra            33 Lars G Johansson/Staffan Johansson
Ti 29 mars TSOK  Kontrollplock Skidstugan  80 Leif Johanss 0520-12330

Ti 05 apr  TSK   Slätterna                 33 Göran Nord
Ti 12 apr  VSK   Timmervik                 54 Anders Carlsson/Kent Skärberg
Ti 19 apr  TSOK  10-mila-träning N Björke  36 Martin Mandinger/Lars Ljungberg 428900
Ti 26 apr  TSOK  VäneRyr Kalken Frigård    43 Jerker Netz 0520-425455

Ti 03 maj  TSOK  SAKO:s ungdomsserie 
Ti 10 maj  OKF   ---------- " ------
Ti 17 maj  Gipen ---------- " ------
Ti 24 maj  TSK   ---------- " ------ 
To 26 maj  TSOK  KM-kavle			             Ulf Smedberg 0520-14875/Lars Johansson
Ti 31 maj  OKS   SAKO:s ungdomsserie 
Deltagare på någon SAKO-serietävling: 2002:145+54(inskoln)=199, ant-starter 646
Deltagare på någon SAKO-serietävling: 2003:158+56(inskoln)=214, ant-starter 747
Deltagare på någon SAKO-serietävling: 2004:168+50(inskoln)=218, ant-starter 764

Ti 07 jun  VSK   SAKO-ungdmskavle
Sö 12 jun  GÄM-sprint på Gipens sprinttävling: förmiddagstävlingen
Ti 14 jun  TSOK  Sprint Skoftebyns skola   30 Patrik Svantesson/Leif Boström 75151
On 15 jun  VSK   Poängtävl sol Ursand         Mikael P/Stefan S
Ti 21 jun  Gipen Park-OL klubbhuset Ström     Per-Arne Johansson 0520-15393
On 22 jun  VSK   Poängtävl Starkebo N         Jenny Nyman/Bosse Westerberg
Ti 28 jul  TSK   Park-OL Ljungv Sandhem    50 Hasse/Emil Johansson 0520-329 19

Ti 05 jul  OKF   Vårhaga                   40 KarlErik Högnert 0520-444235
Ti 12 jul  TSOK  SlingOL gem-start Sågbron 68 Per Ivarsson 070-54 29092
5-dagars i Skillingaryd, Småland 17-22 juli
Ti 26 jul  TSK   Stenrösets camping        45 Tomas Stigsson/Gunnar Ch.

Ti 02 aug  OKS   Lillesjö                  43 Thomas Niklasson 0521-223795
Ti 09 aug  Gipen 
Ti 16 aug  VSK   Sling-OL VSK-stugan       75 Jesper S/Peter C
To 18 aug  OKF   Cykel-OL
On 17 aug  TSOK  GÄM-kavlen Skidstugan     84   
Ti 30 aug  VSK   Kontrollplockn vid skidst 15 Robert Enbom/Katarina A 

Tis 6 sep  OKS   Vänersnäs                 50 Roy Johansson 0521-223939
Lö 10 sep  KOK   GÄM-dag                  120 
Ti 13 sep  VSK   V Botered teknik linje-ol 38 Anders L/Tomas J
Ti 20 sep  OKF                             57 Janne Matsson
Ti 27 sep  Vakant Natt 

Ti 11 okt  TSOK  Natt Sandhem  start kl 19    Jan-Åke Sörliklev 0520-425100
On 19 okt  OKS   Natt-GÄM valfri start 19-20  
Ti 25 okt  VSK   Natt Botered start kl 18     Sofia N/Jonas G

Lö 03 dec  OKS   Långpass Bergagården      20 Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 06 dec  VSK   Nattcup Ursandskartan     31 Jonas H /Emelie S
Lö 10 dec  VSK   Långpass                     Staffan Johansson/Anders Larsson
Lö 17 dec  VSK   Skinklopp                 52 Jonas G /Niklas S
Sö 18 dec  TSK   Jullöpet                  30 Lars Holmstrand           
Ti 20 dec  TSOK  Nattcup                   25 PeterKj 73909 / MartinI 429092
Fr 25 dec  TSOK  Långpass Skidstugan 9.30  20 Martin Ivarsson 0707-163620
Lö 31 dec  Gipen Sylvesterloppet 11.00          

Banlängder: 3 km lätt gul(HD12), 3km röd (HD14+), 5 och 8 km blå-svarta
            (+ ev 12-14 km tom 1 mars). 
            Natt-träningarna har samma banlängder som dagen.
            Långpassen på lördagar 2 tim långt med möjl till gening
Start:      10-12 sönd och 17.30-18.30 tisd. Vid nattcup gemensam start kl 18
            Långpassen på lördagar utspringning 9.30 OBS ny tid!

Giepn  GÄM-sprint   söndagen 12 juni fm-tävlingen valfri start
KOK    GÄM-dag      lördagen 10 sep valfri start 10-11
TSOK   GÄM-budkavle onsdagen 24 aug TRE man på TVÅ sträckor.
OKS    Natt-GÄM     onsdagen 19 okt valfri start 19-20

Kretsmöten (förkortningar ka = kallelse med dagordn och pr = protokoll) :
Må 07 mars 19.00 Jaktskyttebanan Öresjövägen Samråd om marker Jägare+markägare ka pr 2004:  ka   pr
Må 04 apr  19.00 TSOK:s skidstuga tävlingsledar/banläggarmöte ungdomsserien ka pr För 2004: ka  pr
Må 05 dec  19.00 VSK:s skidstuga Årsmöte pr För 2004: ka pr