Götaälvdalskretsens (SAKO:s) trän. o tävlingar-2004

OBS förslag 03-11-06
Denna sida finns på internet under adressen www.tsok.se/inbj/sako04.htm
Förutsättningar och målsättning med träningarna: www.tsok.se/pm/sako04.htm
Talet som står på varje rad är antalet deltagare. I framtida datum avses förra året.

Lö 10 jan  TSOK  Långpass Skidst TSOK           Robert Enbom 0520-260067
Ti 13 jan  OKS   Nattcup                        Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 17 jan  VSK   Långpass                       Jesper 0521-19210 Staffan
Lö 24 jan  TSK   Långpass                       Klas Norlenius
Ti 27 jan  TSOK  Nattcup                        Göran Jönsson 0520-97630
Lö 31 jan  VSK   Långpass                       Staffan Johansson 0520-441363

Sö 01 feb  OKS   Bergagården                    Thomas Nicklasson 0521-223795
Lö 07 feb  VSK   Långpass                       Robert 0520-83739 Johan Å
Sö 08 feb  OKF   Rödjan                         KarlErik Högnert 0520-444235
Ti 10 feb  TSK   Nattcup                   19   Martina Dahlström 070-9709189
Sö 15 feb  Gipen Utby                      29   PerArne Johansson 0520-15393
Ti 17 feb  TSOK  Nattcup                   15   Agneta B/Petra J 0520-
Sö 22 feb  VSK   Ursand                    40   Anders L 0521-460526
Lö 28 feb  OKS   Bergagård långpass             Peter Strömdahl
Sö 29 feb  TSOK  Stenshult                 57   Gunnar J/Karleric F 33958

Ti 02 mars VSK   Nattcup Skidst            29   Anders C 0521-14345 Tomas J
Lö 06 mars Gipen Grusgropen Hasteröd-Backamo
Ti 16 mars OKF   Upphärad IP sol +5        30   Mats Matsson 0520-44 13 10
Ti 23 mars OKS   Halleberg sol +5          64   Thomas Niklasson 0521-223795
Ti 30 mars TSK   Slätterna                 48   Göran Nord

Ti 06 apr  VSK   Timmervik sol +4 blåste   54   Robert 0520-83739 Johan Å
Ti 13 apr  TSOK  Kontrollplock Skidstugan  95   Leif Johanss 0520-12330
Ti 20 apr  TSOK  10-mila-träning N Björke  33   Björn Stenberg 070-632 69 26
Ti 27 apr  VSK   Sling-OL VSK-stugan       55   Lasse Hogedal

Ti 04 maj  Gipen SAKO:s ungdomsserie 
Ti 11 maj  OKF   ---------- " ------
Ti 18 maj  TSK   ---------- " ------
Ti 25 maj  OKS   SAKO:s ungdomsserie 
Ti 01 jun  VSK   ---------- "------- 

On 02 jun  VSK   KM-kavle
Ti 08 jun  OKS   GÄM-sprint                80   Bert-Olof Larsson 0521-223637
On 09 jun  VSK   Park-OL Öxnereds skola    36   Jesper
Ti 15 jun  TSOK  Sprint                    76   Patrik Svantesson
On 16 jun  VSK   Poängtävl Starkebo N      25   Tomas J o Anders C
Ti 22 jun  Gipen Sprint
On 23 jun  VSK   Poängtävl sol Ursand      54   Martin Ivarsson   
Ti 29 jul  TSK   Park-OL Slättbergsbanan   53   Hasse Johansson 0520-329 19

Ti 06 jul  OKF   Upphärad                       Bernt Gustavsson
Ti 13 jul  TSOK  Slingor Stenshult         65   Per Ivarsson 070-54 29092
5-dagars i Göteborg 19-23 juli
Ti 27 jul  TSK   S delen av Slätthultskart 45   Tomas Stigsson

Ti 03 aug  VSK   Starkebo Södra            43   Jesper 0521-19210 Staffan
Ti 10 aug  OKF   Rödjan Flundrehofs klubbs 42
Ti 17 aug  TSOK  Främjandet Öresjö         43   Inger/Peter Cederberg0521-711746
Ti 24 aug  TSOK  SAKO:s Ungdomskavle       90 
Ti 31 aug  VSK   Kontrollplockn efter tävl 15   Robert Enbom 0520-83739 

Ti 07 sep  OKS   SO Hunneberg              60   Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 14 sep  VSK   Botered västra            56   Gustav Enander 0521-65612
Ti 21 sep  OKF                             57   Janne Matsson
Ti 28 sep  VSK   Natt Blåsut  start kl 19  34   Tommy 0521-16400 Richard

Ti 05 okt  OKS   Natt        start kl19         Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 12 okt  VSK   Natt        start kl 19   21   Jenny 0521-711650 Katarina
Ti 19 okt  TSOK  Natt-GÄM valfri start 19-20
Ti 26 okt  VSK   Natt 

Ti 31 nov  VSK   Nattcup Ursandskartan     31 Mikael T 0521-19604 Jonas G
Lö 04 dec  OKS   Långpass Bergagården      20 Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 11 dec  OKF   Långpass Rödjan           11 
Sö 12 dec  TSK   Jullöpet                  30 Lars Holmstrand           
Ti 14 dec  TSOK  Nattcup                   25 PeterKj 73909 / MartinI 429092
Lö 18 dec  VSK   Skinklopp                 52 JonasG 0520-80040
Lö 25 dec  TSOK  Långpass Skidstugan 10.30 13
Sö 31 dec  Gipen Sylvesterloppet                

Banlängder: 3 km lätt, 3, 5 och 8 km normala (+ 12-14 km tom 1 mars). 
            OBS att from 2003 har tillkommit en svår 3 km-bana.
            Natt-träningarna har samma banlängder som dagen.
            Långpassen på lördagar 2 tim långt med möjl till gening
Start:      10-12 sönd och 17.30-18.30 tisd. Vid nattcup gemensam start kl 18
            Långpassen på lördagar utspringning 9.30 OBS ny tid!

OKS    GÄM-sprint   tisdagen  8 juni valfri start 17.30-19.00
KungälvGÄM-dag      lördagen 11 sep valfri start 10-11
Gipen  GÄM-budkavle söndagen 12 sep  TRE man på TVÅ sträckor.
TSOK   Natt-GÄM     tisdagen 19 okt valfri start 19-20

Kretsmöten (förkortningar ka = kallelse med dagordn och pr = protokoll) :
Må 08 mars 19.00 Slätthult S Trollhättan Samråd om marker Jägare+markägare ka pr 2003:  ka   pr
Må 05 apr  19.00 TSOK:s skidstuga tävlingsledar/banläggarmöte ungdomsserien ka pr För 2003: ka  pr
Må 06 dec  19.00 Kungälv          Årsmöte ka pr För 2003: ka pr