Förslag 02-11-13 till
Götaälvdalskretsens (SAKO:s) trän. o tävlingar-2003

Denna sida finns på internet under adressen www.tsok.se/inbj/sako03.htm
Förutsättningar och målsättning med träningarna: www.tsok.se/pm/sako03.htm
Talet som står på varje rad är antalet deltagare.

Ti 07 jan  OKS   Nattcup Bergagården 1dmSnö30   Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 11 jan  TSOK  Långpass Skidst TSOK       9   Robert Enbom 0520-39438
Ti 21 jan  TSOK  Nattcup             regn  26   Göran Jönsson 0520-97630
Lö 25 feb  VSK   Långpass                       AndersL AndersR 0521-15012

Lö 01 jan  OKF   Långpass Rödjan                Staffan Johansson 0520-441363
Sö 02 feb  OKS   Bergagården               27   Thomas Nicklasson 0521-223795
Ti 04 feb  TSK   Nattcup     regnskurar +7 27   Martina Dahlström 070-9709189
Lö 08 feb  VSK   Långpass +6 mulet blåsigt 23   Jenny+Katarina 0521-60161
Sö 09 feb  OKF   Rödjan      sol +8        35   KarlErik Högnert 0520-444235
Sö 16 feb  Gipen Reningsverket Strömslund  53   PerArne Johansson 0520-15393
Ti 18 feb  TSOK  Nattcup                   27   Agneta B/Petra J 0520-
Sö 23 feb  VSK   Ursand OL-utrustn-försäljn27   LarsG 0521711515 Robert052083739

Lö 01 mars TSOK  Stenshult IP flytt-fr-sö  68   Johan/Karleric Franss 33958
Sö 02 mars OKS   Bergagård långpass fl-fr-lö    Peter Strömdahl
Ti 04 mars VSK   Nattcup Skidst Vbg Starke 27   AndersL0521-460526 AndersR
Ti 18 mars OKF   Upphärad Dunevallvägen    26   Mats Matsson 0520-44 13 10
Ti 25 mars OKS   S Hunneberg               47   Dick Stenberg 0521-220808

Ti 01 apr  TSK   S delen av Slätthultskart 38   Tomas Stigsson
Ti 08 apr  VSK   Timmervik                 43   MikaelT052119604 JonasG052080040
Ti 15 apr  OKF   10-mila-träning Skogsbo   33   
Ti 22 apr  TSOK  Kontrollplock e tävl NÄL  65   Leif Johansson 0520-123 30
Ti 29 apr  VSK
                                         Insk    
Ti 06 maj  OKF   SAKO:s ungdomsserie   99+30=129 Rödjan     
Ti 13 maj  TSK   SAKO:s ungdomsserie  101+43=144 Slätthult 
Ti 20 maj  OKS   SAKO:s ungdomsserie  104+32=136 Bergagården
Ti 27 maj  TSOK  ---------- "-------  109+20=129 Skidstugan Källstorp
Ti 03 jun  VSK   ---------- "-------   87+21=108 Skidstugan Ursand
Deltagare på någon SAKO-serietävling: 145+54(inskoln)=199, antal starter 646

On 04 jun  VSK   Poängtävl Starkebo   30  Rikard o Tommy
(To 05 jun  TSOK  KM-kavle öppen       16  Ulf S 0520-14875/Lars Johanss)
Ti 10 jun  VSK	  Park-OL Blåsut       45  Jesper o AndersL
Ti 17 jun  TSOK  Sprint-GÄM Swedenborg49  Patrik Svantesson
On 18 jun  VSK   Poängtävl Starkebo   29  Tomas J o Anders C
Ti 24 jun  TSK   Park-OL Slättbergsban63  Hasse Johansson 0520-329 19
On 25 jun  VSK   Poängtävl regnUrsand 33  Mikael Palgrim    

Ti 01 jul  OKS   Park-OL Vargön              32 Bert-Olof Larsson 0521-223637
Ti 08 jul  TSOK  Slingor gem.start Sågbron   49 Per Ivarsson 070-54 29092
Ti 15 jul  OKF 
5-dagars i Uddevall 20-25 juli
Ti 29 jul  TSOK  Slingor vid Främjandet      30 Björn Stenberg 070-632 69 26

Ti 05 aug  VSK   Starkebo Västra delen       62 Rikard och Tommy 0521-16400
Ti 12 aug  TSK   LångSM-kartan Utby             Göran Nord 0520-31106
Ti 19 aug  VSK   GÄM-klassisk
Ti 26 aug  Gipen SAKO:s Ungdomskavle        ?73

Ti 02 sep  TSOK  NÄL SÖ delen av p-plats sol 33 Inger/Peter Cederberg0521-711746
Ti 09 sep  VSK   Kontrollplockn eft tävl     56 Michael Johansson 0520-79039
Lö 13 sep  OKF   GÄM-kavle 
Ti 16 sep  OKS   SO Hunneberg         kanske 60 Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 23 sep  OKF                               40 Janne Matsson
Ti 31 sep  VSK   Natt Blåsut  start kl 19    34 Jenny N o Katarina A

Ti 07 okt  OKS   Natt k-plock eft tävl start kl19 Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 14 okt  TSK   Natt-GÄM Slätthult start 19-20 28 Daniel/Jerker Netz
Ti 21 okt  VSK   Natt        start kl 19        Jonas G o Mikael T
Ti 28 okt  TSOK  Natt Grunnebo start kl18    10 Jill/Maria

Lö 29 nov  VSK   Långpass                    13 LarsG o Robert E
Ti 02 dec  VSK   Nattcup Ursandskartan     31 JesperS052119210 Staffan052090721
Lö 06 dec  OKS   Långpass Bergagården        20 Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 13 dec  OKF   Långpass Rödjan             11 
Sö 14 dec  TSK   Jullöpet                    30 Tomas Stigsson 0520-710 22
Ti 16 dec  TSOK  Nattcup                     25 PeterKj 73909 / MartinI 429092
Lö 20 dec  VSK   Skinklopp                   52 JonasG 0520-80040
On 25 dec  TSOK  Långpass Skidstugan 10.30   13
Ti 31 dec  Gipen Sylvesterloppet                

Banlängder: 3 km lätt, 3, 5 och 8 km normala (+ 12-14 km tom 1 mars). 
            OBS att from 2003 har tillkommit en sv}r 3 km-bana.
            Natt-träningarna har samma banlängder som dagen.
            Långpassen på lördagar 2 tim långt med möjl till gening
Start:	   10-12 sönd och 17.30-18.30 tisd. Vid nattcup gemensam start kl 18
	         Långpassen på lördagar utspringning 9.30 OBS ny tid!

TSOK Sprint-GÄM tisdagen 17 juni valfri start 17.30-18.30 Swedenborg centrum
TSK  Natt-GÄM tisdagen 14 okt valfri start 19-20
VSK  GÄM-dag tisdagen 19 aug valfri start 17.30-18.45
OKF  GÄM-budkavle lördagen 13 sept TRE man på TVÅ sträckor.

Kretsmöten (förkortningar ka = kallelse med dagordn och pr = protokoll) :
Må 10 mars 19.00 Bergagården Hunneberg Samråd om marker Jägare+markägare ka pr För 2002: ka   pr
Må 07 apr  19.00 TSOK:s skidstuga tävlingsledar/banläggarmöte ungdomsserien ka pr För 2002: ka  pr
Må 08 dec  19.00 Alehof Dammekärr Årsmöte ka pr För 2003: ka pr