Götaälvdalskretsens (SAKO:s) trän. o tävlingar-2002

Denna sida finns på internet under adressen www.tsok.se/inbj/sako02.htm
Förutsättningar och målsättning med träningarna: www.tsok.se/pm/sako02.htm

Lö 05 jan  TSOK  Långpass Skidst TSOK           Robert Enbom 0520-39438
Ti 08 jan  OKS   Nattcup Bergagården            Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 12 jan  VSK   Långpass Ursand                RikardT0514-24053 Tommy052116400
Fr-SÖ 18-20      SAKO Läger Främmestad  
Ti 22 jan  TSOK  Nattcup                        Göran Jönsson 0520-97630
Lö 26 jan  VSK   Långpass                       AndersL o AndersR 0520-15012

Lö 02 feb  TSK   Långpass Slätthult             Klas Norlenius 0520-74618
Sö 03 feb  VSK   Skidstugan Starkebo            LarsG 0521711515 Robert052083739
Ti 05 feb  TSK   Nattcup                        Martina Dahlström 070-9709189
Lö 09 feb  VSK   Långpass                       Jenny+Katarina0521-60161
Sö 10 feb  OKF   Rödjan                         KarlErik Högnert 0520-444235
Sö 17 feb  Gipen Reningsverket Strömslund       PerArne Johansson
Ti 19 feb  TSOK  Nattcup                        Agneta B/Petra J 0520-
Sö 24 feb  OKS   Bergagården                    Thomas Nicklasson 0521-223795

Lö 02 mars TSOK  Stenshult IP OBS lördag        Johan/Karleric Franss 33958
Sö 03 mars OKF   Långpass fr Rödjan OBS sönd     Staffan Johansson 0520-441363
Ti 05 mars VSK   Nattcup Skidst Vbg Starkebo    AndersL0521-460526 AndersR
Ti 19 mars OKF   Upphärad Dunevallvägen         Mats Matsson 0520-44 13 10
Ti 26 mars OKS   S Hunneberg                    Dick Stenberg 0521-220808

Ti 02 apr  TSOK  Kontrollplock e tävl NÄL       Leif Johansson 0520-123 30
Ti 09 apr  VSK   Timmervik                      MikaelT052119604 JonasG052080040
Ti 16 apr  OKF   Skogsbo               
Fr 19 apr  OKF   Natt-GÄM Ljungskiles tävling
Ti 23 apr  TSK   Slätterna 10-milaträning       Tomas Stigsson

Ti 07 maj  TSK   SAKO:s ungdomsserie             Slätthult
Må 13 maj  OKS   SAKO:s ungdomsserie             Bergagården OBS månd pga Vårrus
Ti 21 maj  TSOK  ---------- "-------             Skidstugan Källstorp
Ti 28 maj  VSK   ---------- "-------             Skidstugan Ursand
Fr-Sö 31-02 SAKO Breddläger ev ED
Ti 04 jun  Gipen ---------- " ------              

On 05 jun  VSK   Poängtävl                Rikard o Tommy
To 06 jun  TSOK	 KM-kavle öppen           Ulf S 0520-14875/Lars Johanss
Ti 11 jun  VSK	 Park-OL Blåsut           Rolf Jonsson 0521-163 79
Ti 18 jun  TSOK	 Park-OL KällstorpsVårdcentr Kjell Larsson14959/Patrik S
On 19 jun  VSK   Poängtävl                Tomas J o Anders C
Ti 25 jun  TSK	 Park-OL Eriksro          Hasse Johansson 0520-329 19
On 26 jun  VSK   Poängtävl                Jenny o Katarina  

Ti 02 jul  OKS   Park-OL Vargön                 Bert-Olof Larsson 0521-223637
Ti 09 jul  TSOK  Slingor gem.start Sågbron      Per Ivarsson 070-54 29092
Ti 16 jul  Gipen Hogstorp                       Örjan Eriksson 0520-657460
Ti 30 jul  TSOK  Slingor vid Brandsbo           Björn Stenberg 0520-44 05 02

Ti 06 aug  VSK   Starkebo V{stra delen          Rikard och Tommy 0521-16400
On 14 aug  Gipen Dag-GÄM
Ti 20 aug  TSK   LångSM-kartan Utby
Ti 27 aug  OKF   SAKO:s Ungdomskavle Rödjan    

Ti 03 sep  TSOK  NÄL-kartan fd stenbrottet      Inger/Peter Cederberg0521-711746
Ti 10 sep  VSK   Kontrollplockn eft tävl        Michael Johansson 0520-79039
Lö 14 sep  FIK   GÄM-kavle ihop med SkaraborgsMästerskap 
Ti 17 sep  OKS   SO Hunneberg                   Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 24 sep  OKF                                  Janne Matsson

Ti 01 okt  VSK   Natt Blåsut  start kl 19       Jenny N o Katarina A
Ti 08 okt  TSOK  Natt Centrum start kl 19       Daniel/Jerker Netz
Ti 15 okt  OKS   Natt start kl 19               Peter Strömdahl 0521-220408
Ti 22 okt  VSK   Natt        start kl 19        Jonas G o Mikael T

Lö 30 nov  VSK   Långpass                       LarsG o Robert E
Ti 03 dec  VSK   Nattcup Ursandskartan        JesperS052119210 Staffan052090721
Lö 07 dec  OKS   Långpass Bergagården           Peter Strömdahl 0521-220408
Lö 14 dec  OKF   Långpass Rödjan                
Sö 15 dec  TSK   Jullöpet                       Tomas Stigsson 0520-710 22
Ti 17 dec  TSOK  Nattcup                        PeterKj 73909 / MartinI 429092
Lö 21 dec  VSK   Skinklopp                      JonasG 0520-80040
On 25 dec  TSOK  Långpass Skidstugan 10.30     
Ti 31 dec  Gipen Sylvesterloppet                

Banlängder: 3 km lätt, 5 och 8 km normala (+ 12-14 km tom 1 mars). 
            Långpassen på lördagar 2 tim långt med möjl till gening
Start:	    10-12 sönd och 17.30-18.30 tisd. Vid nattcup gemensam start kl 18.
	    Långpassen på lördagar utspringning 10.30.

Fr 19 apr  OKF	 GÄM-natt på Ljungskiles tävling
On 14 aug  Gipen GÄM-mästerskap dag
Lö 14 sep  FIK   GÄM-mästerskap budkavle vid Tengene (kabelvägen-kartan)

Kretsmöten (förkortningar ka = kallelse med dagordn och pr = protokoll) :
Må 11 mars 19.00 Vänersborgs stuga Samråd om marker Jägare+markägare mfl För 2001:  ka  pr 
Må 08 apr  18.30 TSOK:s skidstuga tävlingsledar/banläggarmöte ungdomsserien  (för 2001: ka  pr)
Må 09 dec  18.30 Skogsv Bergagården Årsmöte ka pr (För 2001: ka pr)